----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

23 października 2020

Udostępnij znajomym:

Naukowcy odkryli pierwsze gniazdo tak zwanych szerszeni morderczych w Stanach Zjednoczonych i planują je zlikwidować w sobotę, aby chronić rodzime pszczoły miodne - poinformowali urzędnicy w stanie Waszyngton.

Po tygodniach poszukiwań gniazdo azjatyckich gigantycznych szerszeni, o których pisaliśmy na początku maja, zostało odkryte w Blaine, mieście na północ od Seattle, niedaleko granicy z Kanadą. Zła pogoda opóźniła plany zniszczenia gniazda w piątek.

Największy na świecie szerszeń o długości 2 cali (5 centymetrów) może zdziesiątkować całe ule pszczół miodnych i zadawać ludziom bolesne użądlenia. Rolnicy w północno-zachodnich częściach Stanów Zjednoczonych polegają na pszczołach miodnych przy zapylaniu wielu upraw, w tym malin i jagód.

Pomimo swojego przydomka i złej sławy, szerszenie zabijają co najwyżej kilkadziesiąt osób rocznie w krajach azjatyckich, a eksperci uważają, że jest to z pewnością nawet mniej. Tymczasem szerszenie, osy i pszczoły występujące zwykle w Stanach Zjednoczonych, zabijają średnio 62 osoby rocznie - podały Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Prawdziwym zagrożeniem ze strony azjatyckich gigantycznych szerszeni, są niszczycielskie ataki na pszczoły miodne, które już są zdziesiątkowane przez takie problemy, jak roztocza, choroby, pestycydy i utrata żywności. Mała grupa szerszeni może zabić populację całego ula pszczół w ciągu kilku godzin.

Według Departamentu Rolnictwa gniazdo zostało znalezione we wnętrze drzewa na terenie prywatnym, w środku znajdują się dziesiątki szerszeni.

Naukowcy poszukiwali gniazda od czasu złapania pierwszych azjatyckich gigantycznych szerszeni na początku tego roku. W pobliżu Blaine pierwsy szerszeń został złapany w lipcu. Jak dotąd złapano ponad 20 sztuk, wszystkie w powiecie Whatcom.

Szerszenie te zwykle występują w Chinach, Japonii., Tajlandii, Korei Południowej, Wietnamie i innych krajach azjatyckich. Urzędnicy twierdzą, iż nie wiadomo, w jaki sposób owady dotarły do Ameryki Północnej. Stan Waszyngton i kanadyjska prowincja Kolumbia Brytyjska, to jedyne miejsca występowania szerszeni na kontynencie.

JM

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----