Pilotażowy program monitorowania kontaktów
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W ramach dążenia Illinois do stworzenia "armii" przeszkolonych osób zajmujących się monitorowaniem kontaktów w celu identyfikacji osób zagrożonych rozwojem COVID-19, stan rozpoczyna programy pilotażowe w powiatach Lake i St. Clair.

Gubernator J.B. Pritzker poinformował, że powiaty te zostały wybrane, ponieważ mają znaczące potrzeby ze względu na liczbę przypadków w szczególnie narażonych populacjach, a także z uwagi na możliwość współpracy z personelem zdrowia publicznego, studentami medycyny i wolontariuszami znajdującymi się już w terenie. Programy są częścią większej inicjatywy mającej na celu intensyfikację monitorowania kontaktów w całym stanie.

Co najmniej 6,615 osób zostało zarażonych COVID-19 w powiecie Lake, wirus został powiązany z 215 zgonami - wynika z informacji Departamentu Zdrowia Publicznego w Illinois, które wskazują także na 815 przypadków i 66 zgonów w powiecie St. Clair.

Pritzker poinformował, że władze stanu współpracują także z innymi lokalnymi departamentami zdrowia, w tym Departamentem Zdrowia Publicznego w Chicago, aby uruchomić podobne programy w następujących tygodniach.

"W związku z tym, że dostępność testów w Illinois jest jedną z najwyższych w kraju, chcemy zwiększyć wysiłki na rzecz dobrowolnego monitorowania kontaktów, abyśmy mogli dalej kontrolować i zmniejszać tempo rozprzestrzeniania się COVID-19 i powstrzymać rozwój epidemii" - powiedział Pritzker w poniedziałek po południu.

"Wiedza na temat tego, czy byłeś narażony na kontakt z osobą z COVID-19 daje mieszkańcom Illinois możliwość zapewnienia bezpieczeństwa swoim rodzinom, współpracownikom i przyjaciołom, poprzez wykonanie testu, pozostanie w izolacji, a także pomaga nam stworzyć publiczny system opieki zdrowotnej, który oferuje wsparcie, jeśli narażenie w ich przypadku doprowadzi do faktycznej infekcji" - dodał.

97 departamentów zdrowia w mieście i powiatach stanu, to fundamentalne elementy nowego programu Illinois Contact Tracing Collaborative, powiedział Pritzker. "Rozwijamy nasze działania w lokalnych oddziałach zdrowia i zapewniamy technologiczną infrastrukturę w całym stanie, aby móc zapewnić skoordynowane działania".

Z 97 lokalnych departamentów zdrowia 55 odpowiedziało na pytania IDPH dotyczące ich zdolności rozszerzenia i wdrażania możliwości monitorowania kontaktów. IDPH zbiera plany pracy i budżety wszystkich departamentów, zamierzając włączyć je w ogólnostanowe plany w nadchodzących tygodniach.

Technologia jest ważną częścią współpracy. Chociaż stan posiada już oprogramowanie umożliwiające zgłaszanie chorób, wdraża nowe narzędzia do zarządzania projektami i zrozumienia, jak gromadzić i przechowywać wszystkie otrzymane dane związane z monitorowaniem kontaktów związanych z COVID-19.

Według Pritzkera, stan buduje oprogramowanie możliwe do wdrożenia w całym stanie, aby móc zapewnić bezproblemowe połączenie poszczególnych systemów. "Pozwoli to wszystkim lokalnym oddziałom zdrowia pracować na jednej platformie, a IDPH będzie korzystać w czasie rzeczywistym z pulpitu nawigacyjnego, pokazującego, gdzie i jak wszechobecny jest COVID-19 w każdej części Illinois".

W ramach tej inicjatywy urzędnicy będą zachęcać każdego pacjenta, który uzyska pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa oraz osoby, z którymi mieli kontakt, do pobrania aplikacji, łączącej ich ze wszystkimi usługami, których mogą potrzebować, takich jak alternatywne miejsca zamieszkania i lokalne służby zdrowia - twierdzi Pritzker.

"Najważniejszą siłą tej nowej zintegrowanej infrastruktury, którą budujemy, jest to, że pozwoli nam dotrzeć do większej liczby osób i zrobić to w szybszym tempie" - powiedział gubernator.

Nowa technologia umożliwi również dostosowanie do określonych potrzeb uwzględniając "unikalne aspekty różnych dzielnic i społeczności" - wyjaśnił Pritzker. "Mając na uwadze elementy specyficzne dla danych społeczności, IDPH współpracuje z Partners in Health, znaną na całym świecie organizacją budującą silne systemy opieki zdrowotnej, oparte na potrzebach społeczności.

Od poniedziałku IDPH przyjmuje wnioski od osób, które są zainteresowane pracą przy monitorowaniu kontaktów, które zostaną następnie przekazane do odpowiednich lokalnych oddziałów zdrowia.

Pritzker dodał, że zatrudnienia będą odbywać się lokalnie, a nie przez IDPH, a pensje będą ustalane przez lokalne służby zdrowia zgodnie ze stawkami wynagrodzeń w danym regionie. IDPH wesprze finansowanie nowych pracowników w lokalnych departamentach zdrowia w razie potrzeby poprzez fundusze federalne CARES oraz fundusze pomocowe na podstawie Disaster Relief Act - wynika ze strony biura gubernatora.

JM

Udostępnij swoim znajomym: