----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Sześć popularnych książeczek z serii Dr. Seuss, jednego z najbardziej popularnych autorów książek dla dzieci w Stanach Zjednoczonych, nie będzie już publikowanych z powodu rasistowskich i nieodpowiednich treści” – poinformowało Dr. Seuss Enterprises, organizacja, która zachowuje i chroni dziedzictwo autora.

„Te książeczki przedstawiają ludzi w sposób, który jest krzywdzący i zły” – napisano w oświadczeniu, które zbiegło się w czasie z urodzinami zmarłego autora i ilustratora. „Zaprzestanie sprzedaży tych książek do tylko część naszego zobowiązania i szerszego planu, aby zapewnić, że katalog pozycji Dr. Seuss Enterpirses reprezentuje i wspiera wszystkie społeczności i rodziny”.

Dr. Seuss, czyli Theodor Seuss Geisel, to jeden z najbardziej znanych autorów dziecięcych, którego książki słynące z zabawnych gier słownych i wymyślnych rysunków znane są kolejnym pokoleniom Amerykanów. Na całym świecie sprzedano ponad 600 milionów egzemplarzy jego książek w ponad 20 językach, a najbardziej popularne dzieło to "Kot Prot" ("The Cat in the Hat").

44

Wycofywane ze sprzedaży książeczki to: And to Think That I Saw It on Mulberry Street”, “If I Ran the Zoo”, „McElligot’s Pool”, „On Beyond Zebra!”, „Scrambled Eggs Super!” oraz „The Cat’s Quizzer”.

Decyzja o zaprzestaniu wydawania i sprzedaży książek zapadła w ubiegłym roku po wielu miesiącach dyskusji. "Dr. Seuss Enterprises wysłuchało i zebrało informacje zwrotne od naszych odbiorców, w tym nauczycieli, naukowców i specjalistów w tej dziedzinie, w ramach prowadzonego przeglądu. Współpracowaliśmy z panelem ekspertów, w tym pedagogami, aby przejrzeć nasz katalog tytułów”.

Książki Dr. Seussa zostały przetłumaczone na dziesiątki języków, dostępne są także w alfabecie Braille’a i sprzedawane w 100 krajach. Theodor Seuss Geisel urodził się w Springield, w Massachussets 2 marca 1904 roku. Zmarł w 1991.

Książeczki Dr. Seussa nie tracą na popularności, wręcz przeciwnie, w 2020 roku przyniosły one szacunkowo 33 miliony dolarów (przed opodatkowaniem) – w porównaniu do „zaledwie” 9.5 miliona pięć lat wcześniej – podała firma. Forbes zamieścił go na drugim miejscu wśród najlepiej opłacanych zmarłych celebrytów w 2020 roku – tuż za gwiazdą muzyki pop, Michaelem Jacksonem. Wszyscy, od celebrytów, po byłą Pierwszą Damę, Michelle Obamę, czytają jego książki dzieciom.

45

Dr. Seuss jest uwielbiany przez miliony osób na całym świecie za pozytywne wartości w wielu jego pracach, w tym za promowanie ekologii i tolerancji, ale w ostatnich latach narastała krytyka dotycząca karykaturalnego sposobu, w jaki sposób przedstawiani są przedstawiciele mniejszości, w tym osoby czarnoskóre i Azjaci, w niektórych najbardziej popularnych książeczkach dla dzieci, a także we wczesnych ilustracjach reklamowych i propagandowych.

National Education Association, organizacja, która stworzyła i wypromowała Read Across America Day (Dzień Czytania w Ameryce) w 1998 roku i celowo dostosowało go do urodzin autora, przez kilka ostatnich lat pomniejszała znaczenie Dr. Seussa i zachęcała do tworzenia bardziej zróżnicowanych list lektur dla dzieci. Witryna zawiera teraz propozycje książek kolorowych autorów, których tematy obejmują między innymi kwestie budowania społeczności, sprawiedliwości rasowej i promowanie szacunku. Dystrykty szkolne w całym kraju również zaczęły odchodzić od książek Dr. Seussa.

Dystrykt szkolny w Virginii poinformował, że nie będzie już sięgać po książki popularnego Dr. Seussa w trakcie obchodów Read Across America Day, powołując się na „silne podteksty rasowe” w niektórych jego książeczkach i ilustracjach.

Szkoły publiczne powiatu Loudoun w Virginii opublikowały w dniu 27 lutego oświadczenie, aby stłumić plotki, że dystrykt zakazał książek Dr. Seussa. Administratorzy wyjaśnili, że pozycje nadal są dostępne dla uczniów w bibliotekach i salach lekcyjnych i przedstawili powody swojej decyzji odejścia od twórczości Seussa w czasie obchodów Read Across America Day:

„Badania ostatnich lat ujawniły silne podteksty rasowe w wielu książeczkach napisanych/zilustrowanych przez Dr Seussa. Przykłady obejmują antyjapońskie kreskówki polityczne i komiksy przedstawiające Afroamerykanów na sprzedaż, opatrzone obraźliwym językiem. Biorąc pod uwagę te badania i skupienie się LCPS na równości i nauczaniu uwzględniającym różnice kulturowe, LCPS przekazało szkołom wskazówki w ciągu ostatnich kilku lat, aby nie łączyć Read Across America Day z urodzinami Dr. Seussa. Dr. Seuss i jego książki nie są już częścią Dnia Czytania w Ameryce w szkołach publicznych w Loundoun”.

Zamiast tego dystrykt szkolny zachęca uczniów do czytania „wszelkiego rodzaju książek, które są integracyjne, różnorodne i odzwierciedlają społeczność uczniów, a nie tylko celebrować Dr. Seussa”.

Ceny rosną

Ponad tuzin książeczek Dr. Seuss trafiło na listę bestsellerów firmy Amazon, mimo że ceny gwałtownie wzrosły po ukazaniu się informacji na temat wstrzymania publikacji sześciu pozycji. Kopie wydań „And to Think That I Saw It on Mulberry Street” z 1989 roku w twardej oprawie osiągnęly ceny 800, 1,500 i 2,000 dolarów. "On Beyond Zebra" zostało wycenione na $1,500, a "McElligot's Pool" na $1,000. 

jm