Podwyżka cen biletów o 25 centów i fala krytyki
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Zarząd CTA jednogłośnie zatwierdził w środę podniesienie cen biletów autobusowych i kolejowych o 25 centów od stycznia przyszłego roku. Będzie to pierwsza podwyżka od 2009 roku.

Wzrost cen za przejazdy w 2018 r. - pierwszy w okresie ostatnich dziewięciu lat - ma pomóc w zbalansować 1.5- miliardowy budżet Chicagowskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, w którym deficyt oszacowano na ponad $33 miliony.

Podniesienie taryf CTA oznacza, że koszt przejazdu autobusem opłacany kartą Ventra wzrośnie z $2 do $2.25, a opłata gotówką z $2.25 do $2.50. Bilet za przejazd kolejką CTA wzrośnie także o 25 centów do $2.50.

Zwiększa się także koszt 30-dniowych biletów o $5, ze $100 do $105. Wszystkie inne bilety, w tym te dla uczniów, nie zostaną objęte podwyżką cen.

Po ostatecznym zatwierdzeniu podwyżki przez Regionalną Agencję Transportu (RTA), nowe stawki obowiązywać będą od 7 stycznia.

“Nie chcemy tego robić, ale cięcia wprowadzone przez stan nie pozostawiły nam żadnych innych możliwości" - tłumaczył konieczność wprowadzenia podwyżki, która ma przynieść $23 mln, prezes CTA, Dorval Carter. Deklarował, że nie spodziewa się kolejnej podwyżki w 2019 roku. Carter dodał, że nie będzie cięć w usługach, pomimo tego, że w tym roku liczba pasażerów spadła o dwa procent. Przewoźnik zapewnia około 1.6 miliona przejazdów każdego dnia w tygodniu pracy.

Federacja Obywatelska, grupa nadzoru fiskalnego, skrytykowała budżet CTA, który - jak stwierdzono - oprócz podwyżek taryf, opiera się na nierealistycznych oczekiwaniach i krótkoterminowych pożyczkach, aby związać koniec z końcem.

"To niebezpieczna droga" - powiedział Lawrence Msall, prezydent Federacji Obywatelskiej.

"CTA stoi w obliczu poważnych wyzwań, z których część jest wynikiem braku działania na szczeblu stanowym i regionalnym. Z kolei niskie ceny benzyny spowodowały, że ludzie częściej używają samochodów i zwiększyła się popularności usług “rideshare” (Uber i Lyft) - dodał Msall. Jego zdaniem CTA jest narażone na coraz większe problemy finansowe w przyszłości.

W reakcji na krytykę Federacji Obywatelskiej, rzecznik CTA, Brian Steele, powiedział, że krótkoterminowe zaciąganie pożyczek jest wymuszone cięciami w finansowaniu przez stan. Steele dodał, że stan w przeszłości zadeklarował około $28 milionów na zwrot kosztów bezpłatnych i zniżkowych przejazdów, ale w ciągu ostatnich kilku lat na konto CTA wpłynęła tylko połowa tej kwoty.

Podwyżkę biletów od nowego roku ogłosiła wcześniej Metra, sieć kolei podmiejskich, i Pace, której autobusy obsługują przedmieścia.

Cena za jednorazowy bilet Pace wzrośnie z  $1.75 do $2. Będzie to pierwsza podwyżka od 2009 roku. Dobra wiadomość jest taka, że Pace nie zamierza likwidować żadnych połączeń w nadchodzącym roku.

Metra podniosła ceny biletów jednorazowych o 25 centów, 10-przejazdowych od $4.25 do $7.75 (w zależności od strefy), miesięcznych od $9 do $12.50 i weekendowych do $10 z $8. Podwyżka wejdzie w życie od 1 lutego.

Pierwsze karty Ventra tracą ważność

W najbliższym czasie zostanie zmieniony wygląd kart przejazdowych Ventra, ponieważ wkrótce wygaśnie ważność pierwszej serii wydanych kart.

Karty Ventra zostały wprowadzone po raz pierwszy w 2013 roku i zaczną tracić ważność z dniem 31 grudnia br.

Jeśli karta Ventra została zarejestrowana przez stronę www.VentraChicago.com, klienci otrzymają email z powiadomieniem oraz pocztą bezpłatną kartę zastępczą. Jeśli karta nie została zarejestrowana i traci ważność, utracona zostanie cała kwota na niej załadowana.

Nowe karty mają zaktualizowany wygląd i trafią do sprzedaży od poniedziałku, 18 grudnia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.VentraChicago.com

Udostępnij swoim znajomym: