Polonijne uroczystości Bożego Ciała
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało w Kościele katolickim sprawowana jest dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i w Polsce obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Nieodłącznym elementem liturgii tych nabożeństw jest procesja wiernych ulicami miasta do czterech ołtarzy zbudowanych specjalnie z tej okazji na zewnątrz świątyń. W procesjach idą liczne grupy modlitewne, niesione są figury świętych i sztandary. Centralnym punktem procesji jest idący pod baldachimem ksiądz niosący Monstrancję z Eucharystią. Przed duchownym idą dziewczynki ubrane w sukienki od I komunii i sypią płatki z kwiecia tworząc symboliczny dywan.

DSC 3225

Na czele procesji idą dziewczęta sypiące kwiaty

W polonijnych parafiach na terenie Stanów Zjednoczonych celebracja odbywa się trzy dni później. Po ubiegłorocznym zakazie zgromadzeń wywołanym pandemią, szóstego czerwca w wielu polonijnych parafiach na terenie Wietrznego Miasta Polacy w ten sposób celebrowali to niezwykle ważne dla katolików święto.

W parafii pw. św. Ferdynanda uczestniczyło w niej kilkaset osób. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz, ks. Zdzisław Torba w asyście ks. Łukasza Pyki.

DSC 3188

W parafii pw. św. Ferdynanda nabożeństwu przewodniczył ks. Zdzisław Torba

W nabożeństwie wziął udział miejscowy radny, laureat tytułu Przyjaciel Polonii Ariel Reboyras, a nad bezpieczeństwem wiernych czuwali policjanci z 25. Dystryktu Policji.

Podobnie było w innych polonijnych parafiach, gdzie kultywowana jest polska tradycja Bożego Ciała. W kościele pw. św. Władysława celebracji przewodniczył ks. proboszcz Tomasz Ludwicki oraz wikariusz, ks. Mateusz Szleger.

 DSC5862 Duży

Procesja ulicami miasta jest manifestacją wiary

Tekst i zdjęcia: NEWSRP