Połowa stanów zaszczepiona
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Według najnowszych danych opublikowanych przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w 25 stanach USA ponad połowa dorosłych mieszkańców jest w pełni zaszczepiona na koronawirusa COVID-19. Pełne zaszczepienia oznacza przyjęcie dwóch dawek szczepionki produkcji firm Pfizer lub Moderna, bądź jednej dawki Johnson & Johnson.

Stan Maine jest liderem w USA pod względem wskaźników wykonanych szczepień wśród dorosłych mieszkańców. Blisko 73 proc. osób otrzymało tam co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19, a około 63 proc. jest w pełni zaszczepionych. W czołówce są też Connecticut i Vermont – w tych miejscach ponad 62 proc. mieszkańców w wieku powyżej 18 lat jest w pełni zaszczepionych. Na kolejnych miejscach znajdują się Massachusetts i Rhode Island. Pozostałe stany, w których ponad 50 proc. dorosłych mieszkańców w pełni zaszczepiono - w kolejności od najwyższego do najniższego wskaźnika szczepień to: New Jersey, Nowy Meksyk, Hawaje, Maryland, Minnesota, Nowy Jork, Waszyngton, Dakota Południowa, Kolorado, Iowa, Wisconsin, Wirginia, Nebraska, Dystrykt Kolumbii, wyspa Guam, Oregon, Kalifornia, Pensylwania, Delaware, Michigan, New Hampshire i Alaska.

Stany z najniższym odsetkiem w pełni zaszczepionych dorosłych Amerykanów znajdują się na południu. Chodzi o Mississippi, Alabamę, Arkansas, Tennessee, Luizjanę i Georgię, gdzie mniej niż 40 proc. dorosłych jest w pełni zaszczepionych. W Zachodniej Wirginii, która była chwalona za początkowe sukcesy w podawaniu ludziom szczepionek, tempo zwolniło. Obecnie zaszczepiono tam nieco ponad 40 proc. dorosłych. W Illinois zaszczepiono ponad 5 milionów ludzi, co stanowi nieco ponad 40 proc. populacji stanu.  

W skali kraju niemal połowa Amerykanów otrzymała co najmniej jedną dawkę, a ponad 39 proc. jest w pełni zaszczepionych.

fk