Posługiwanie się nielegalną kartą szczepień to przestępstwo
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Fałszywe karty potwierdzające szczepienia na Covid są sprzedawane online. Posługiwanie się nimi to przestępstwo.

W tym tygodniu sprzedawca na Amazon oferował niewypełnione karty szczepień na koronawirusa. Post został usunięty, ale zdjęcia udostępnione później w sieci pokazywały 10 pustych kart sprzedawanych za $12.99.

Mały, biały kartonik jest wręczany Amerykanom po otrzymaniu szczepionek na Covid-19 i jest on obecnie jedynym oficjalnym sposobem przedstawienia dowodu pełnego szczepienia.

Podobne oferty sprzedaży można znaleźć w serwiach Etsy, eBay, na forach zwolenników Donalda Trumpa i oczywiście w tzw. dark web, czyli części internetu, gdzie cyberprzestępcy sprzedają i kupują nielegalne towary, od numerów kart kredytowych i narkotyków, przez usługi seksualne i broń, a teraz także produkty związane z koronawirusem. W momencie, kiedy brakowało wystarczającej liczby szczepionek na koronawirusa, powstał tam nielegalny rynek ich sprzedaży, teraz poszukiwane są fałszywe dowody przyjęcia szczepionki.

Czarny rynek fałszywych kart szczepień znacząco rozrósł się ostatnim czasie, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Władze od miesięcy ostrzegają przed wzrostem oszustw związanych z pandemią.

FBI twierdzi, że fałszywe karty potwierdzające szczepienie mają nie tylko negatywny wpływ na zdrowie publiczne, ale ich używanie jest także niezgodne z prawem. Nieautoryzowane użycie pieczęci oficjalnej agencji rządowej może zostać ukarane grzywną lub karą do pięciu lat więzienia.

„Poprzez fałszywe podawanie się za osobę zaszczepioną, wchodząc do szkół, środków transportu publicznego, miejsc pracy, siłowni, miejsc kultu, narażasz siebie i innych wokół siebie na ryzyko zarażenia się Covid-19”.

Do tej pory prawie bezkarni

Chociaż podejmowane są wysiłki, aby powstrzymać falę oszustw, jak dotąd łapanie i karanie za sprzedaż fałszywych kart szczepień na Covid stanowiło rzadkość. Właściciel baru w Kalifornii został aresztowany w ubiegłym miesiącu za rzekomą sprzedaż fałszywych kart szczepień. Todd Anderson został oskarżony o kradzież tożsamości, kradzież dokumentów rządowych, fałszowanie dokumentacji medycznej oraz posiadanie załadowanej, niezarejestrowanej broni.

Na Long Island, były już pracownik CVS został złapany z dziesiątkami kart szczepień na Covid-19, które zamierzał przekazać rodzinie i przyjaciołom. W odpowiedzi na te przypadki nowojorscy ustawodawcy podjęli działania, aby fałszowanie lub posiadanie fałszywych rejestrów szczepień, w tym kart Covid-19, stało się przestępstwem. W ubiegłym tygodniu Senat stanu Nowy Jork uchwalil ustawę S.4516B.

Sponsor ustawy, senator Anna M. Kaplan, powiedziała, że już „obserwujemy, jak antyszczepionkowcy rozpowszechniają w Internecie wskazówki dotyczące tego, jak tworzyć fałszywe karty w celu obejścia nakazu szczepień, i musimy położyć kres tym wysiłkom, mającym na celu oszukanie opinii publicznej, aby nasz proces powrotu do zdrowia po pandemii mógł posuwać się naprzód”.

jm