Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Sędzia federalny odrzucił pozew, którego celem było zablokowanie budowy centrum prezydenckiego Baracka Obamy na południu Chicago.

Sąd orzekł we wtorek, Rada Miasta nie przekroczyła swoich uprawnień zatwierdzając projekt Fundacji Obamy dotyczący budowy jego centrum prezydenckiego w Parku Jacksona.

Po wysłuchaniu argumentów obu stron sędzia federalny John Robert Blakey powiedział, że budowa rozległego kampusu centrum Obamy może się rozpocząć i odrzucił pozew złożony przez ekologów, którego celem było powstrzymanie projektu szacowanego na $500 milionów.

„Fakty są jasne w tym przypadku” - stwierdził Blakey.

Jego decyzja kończy trwający prawie rok spór między grupą ekologów a miastem Chicago dotyczący lokalizacji centrum prezydenckiego Obamy. Plany budowy prezydenckiej biblioteki w Parku Jacksona analizuje ciągle rząd federalny, bo jest to obszar historyczny wpisany do Narodowego Rejestru Terenów Chronionych.

Przywódcy ruchu Protect Our Parks chcą przesunięcia projektu z miejskiej ziemi, na której znajduje się park, na prywatne działki położone bardziej na południowy zachód. Adwokat grupy, Mark Roth, powiedział sędziemu, że miasto w zasadzie dało 19.3 akra ziemi Parku Jacksona Fundacji Obamy, co - jego zdaniem - naruszyło doktrynę zaufania publicznego.

Ale Michael Scodro, który reprezentował miasto, odpierał ten argument, mówiąc, że doktryna zaufania publicznego była oparta na błędnych interpretacjach ekologów. Przypomniał, że fundacja złożyła wniosek o budowę i Rada Miasta zatwierdziła go. Radni wyrazili zgodę na budowę prezydenckiej biblioteki Obamy w Parku Jacksona stosunkiem głosów 47-1. „Samo muzeum jest budynkiem użyteczności publicznej” - powiedział miejski prawnik.

„To ogromna wygrana dla South Side. Mamy nadzieję, że nie będzie długiego procesu apelacyjnego” - powiedział mieszkanie południa Chicago, Erin Adams, który założył organizację South Side Neighbours For Hope - „Nie spodziewaliśmy się orzeczenia już, ale jego wymowa jest jasna”.

W zupełnie inny nastroju salę sądową opuszczał Herbert Caplan, jeden z głównych zwolenników pozwu. Dziennikarzom powiedział, że orzeczenie sędziego jest bolesnym ciosem. “Park Jacksona już nigdy nie będzie rezerwatem przyrody” - dodał.

W ostatnim roku setki mieszkańców, działaczy i liderów instytucji kulturalnych wypowiadały się zarówno na korzyść prezydenckiego centrum Obamy, jak i przeciwko.

Społeczny sprzeciw spowodował rewizję planów. Zespół projektowy Obama Presidential Center and Library w Parku Jacksona zmienił wywołujące kontrowersje plany budowy garażu na części historycznego Midway Plaisance, znajdującego się po drugiej stronie ulicy.

Midway Plaisance to historyczny teren znajdujący się między parkami Jacksona i Washingtona.

Parki zostały zaprojektowane w 1871 roku przez słynnych architektów krajobrazu Fredericka Law Olmsteda i jego partnera, Calverta Vaux. Jackson Park został umieszczony w krajowym rejestrze miejsc o historycznym znaczeniu w 1972 roku.

Przedstawiciele Fundacji Obamy przyznawali, że przestudiowano wszelkie możliwe opcje, aby wyeliminować korki i wszelkie trudności komunikacyjne dla mieszkańców tej dzielnicy południa.

Obamowie zlecili przygotowanie projektu prezydenckiego centrum i biblioteki architektom z Nowego Jorku. Małżeństwo Tod Williams i Billie Tsien w 2012 roku zaprojektowało centrum sztuki Logan Center for the Arts na Uniwersytecie Chicago. Ich projekty powstawały także przy Fundacji Barnesa w Filadelfii i Muzeum Amerykańskiej Sztuki Folk w Nowym Jorku.

Projekt Obama Presidential Center and Library w Parku Jacksona obejmuje trzy budynki, muzeum, forum i bibliotekę wraz z rozległym placem. Kompleks zajmie powierzchnię od 200,000 do 225,000 stóp kwadratowych. Ma to być kamienno-szklana bryła zatopiona w Park Jacksona, kompleks trzech budynków z tarasami połączonych tunelami. Budowa to inwestycja szacowana na co najmniej $500 milionów.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: