----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Pozew złożony przez pracowników przeciwko firmie Amazon z siedziba w Seattle dotyczy tego, że firma nie zrobiła wystarczająco dużo, aby chronić pracowników lub ich rodziny podczas trwającej pandemii koronawirusa.

Amazon twierdzi, że podjęto szereg kroków w celu zabezpieczenia pracowników. "Jesteśmy głęboko zasmuceni tragicznym wpływem COVID-19 na społeczności na całym świecie, w tym na niektórych członków zespołu Amazon oraz ich rodziny i przyjaciół" - poinformowała firma w wydanym oświadczeniu. "Od początku marca do 1 maja oferowaliśmy naszym pracownikom nieograniczony czas wolny od pracy, a od 1 maja oferujemy urlopy osobom najbardziej narażonym lub tym, którzy muszą opiekować się dziećmi lub członkami rodziny".

W pozwie stwierdzono, że pomimo deklaracji, firma wywierała nacisk na pracowników, aby stawiali się pracy i przetwarzali napływające zamówienia w warunkach uniemożliwiających zachowanie dystansu społecznego.

Amazon poinformował, że od kwietnia zainwestował 4 miliardy dolarów w środki bezpieczeństwa, takie jak maski, rękawiczki, kontrole temperatury, środki dezynfekujące do rąk i ulepszone metody czyszczenia. Firma potwierdziła, że 9 jej pracowników zmarło z powodu koronawirusa, ale nie potwierdziła liczby osób, które uzyskały pozytywne wyniki testów na COVID-19.

Pozew nie dotyczy odszkodowania finansowego, ale nakazu sądowego zmuszającego firmę Amazon do rozszerzenia polityki urlopów i zapewniania pracownikom większej ilości czasu wolnego podczas zmian na mycie rąk.

JM