----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Emerytura może być końcem kariery zawodowej, ale nie musi oznaczać końca bezpieczeństwa finansowego czy satysfakcji z życia. Emerytura generalnie zbiega się z wiekiem, w którym możemy otrzymywać świadczenia z Social Security. Jednak nie każdy może przejść na emeryturę, kiedy chce. W rzeczywistości w 2019 r. 26 procent dorosłych nie miało odłożonych pieniędzy na emeryturę, choć niekoniecznie z własnej winy. Co więcej, biorąc pod uwagę stres finansowy, z jakim zmagali się Amerykanie podczas pandemii COVID-19, prawdopodobnie wielu nie było w stanie zaoszczędzić również w 2020 roku. Niedawne badanie wykazało nawet, że jedna czwarta Amerykanów spodziewa się przejść na emeryturę później niż pierwotnie przewidywano, ze względu na ekonomiczny wpływ COVID-19.

Oprócz pytania dotyczącego tego, kiedy przejść na emeryturę, warto zadać sobie drugie, na temat miejsca zamieszkania. Nawet w najbardziej przystępnych rejonach Stanów Zjednoczonych większość emerytów nie może polegać wyłącznie na czekach Social Security, aby pokryć wszystkie swoje wydatki na życie. Świadczenia z Social Security rosną wraz z lokalną inflacją, ale zastępują tylko około 39 procent zarobków przeciętnego pracownika. Ponadto, chociaż przystępność cenowa jest jednym z największych problemów przy podejmowaniu decyzji o przejściu na emeryturę, istnieje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę, takie jak bezpieczeństwo i dobra opieka zdrowotna (szczególnie podczas pandemii COVID-19), a także jakie aktywności oferuje, aby zapewnić zajęcie emerytom.

Portal WalletHub opublikował raport na temat najlepszych i najgorszych stanów dla emerytów, a Illinois uplasowało się na dole listy.

Raport oparto na trzech czynnikach: kosztach życia, jakości życia i opiece zdrowotnej.

Illinois zajęło w rankingu 41. miejsce w klasyfikacji ogólnej; 40. pod względem przystępności cenowej, 27. pod względem jakości życia i 21. w kwestii opieki zdrowotnej.

Na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Floryda, potem Kolorado i Delaware. Na drugim końcu listy było New Jersey, Nowy Jork i Mississippi.

Jill Gonzalez z WalletHub powiedziała, że powodem, dla którego Illinois nie ma wielu emerytów, jest fakt, że wiele osób zaczyna karierę w Illinois, zamiast ją tam kończyć.

„Illinois i Chicago to miejsca, do których ludzie przyjeżdżają, aby znaleźć pracę i rozpocząć nową pracę” – powiedział Gonzalez. „Niekoniecznie jest to miejsce, w którym ludzie przechodzą na emeryturę”.

Innym czynnikiem są wysokie koszty życia w Illinois z powodu wysokich podatków nakładanych na jego mieszkańców - dodała Gonzalez.

„W rzeczywistości Illinois jest stanem bardzo wysoko opodatkowanym, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego położenie na środkowym zachodzie” – powiedziała Gonzalez. „Chicago to jedno z najdroższych miast na świecie”.

Illinois wypadło słabo w porównaniu do innych stanów Midwest, takich jak np. Minnesota, która znalazła się na 9. miejscu, co związane jest także z ilością zajęć dla emerytów.

„Minnesota uzyskała wysoką pozycję w rankingu ze względu na ilość zajęć dostępnych dla emerytów” – wyjaśniła Gonzalez. „Rzeczy takie jak golf i możliwość łatwiejszego poruszania się pomagają Minnesocie w tym raporcie”.

Oto pełna lista portalu WalletHub:

45

jm