Pritzker nie zamierza ucinać dodatkowych świadczeń federalnych
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Bezrobotni mieszkańcy Illinois będą nadal otrzymywać dodatkowe 300 dolarów tygodniowo świadczeń federalnych – poinformował w tym tygodniu gubernator Pritzker, pomimo tego, że wiele republikańskich stanów w całym kraju zamierza wcześniej zakończyć wypłacanie tych świadczeń, twierdząc, iż zniechęcają one osoby w wieku produkcyjnym do podejmowania pracy.

„Naszym zadaniem jest upewnienie się, że tworzymy miejsca pracy i pomagamy ludziom odbudować na nowo życie, które mieli przed pandemią” – powiedział Pritzker.

Komentarz gubernatora pojawił się na kilka godzin przed tym, jak jedna z czołowych stanowych grup biznesowych wysłała do Pritzkera pismo z prośbą o wcześniejsze zakończenie programu zwiększonych zasiłków dla bezrobotnych, które oficjalnie mają wygasnąć 6 września.

W tym liście prezes i dyrektor generalny Stowarzyszenia Producentów w Illinois, Mark Denzler, zacytował dane Department of Employment Security, z których wynika, że w stanie Illinois w marcu było o ok. 358,000 mniej pracowników niż w marcu 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia. Denzler przypisuje ten niedobór siły roboczej dodatkowym $300 tygodniowych zasiłków dla bezrobotnych.

„Po prostu nie możemy się zgodzić na to, aby pełnosprawni pracownicy pozostawali z boku, kiedy są setki tysięcy dostępnych miejsc pracy” – napisał Denzler. „Chociaż dodatkowe świadczenia federalne wyraźnie spełniły swój cel… Gospodarka Illinois nie wróci do pełnej normy, kiedy warunki sprzyjają odmowie powrotu do pracy”.

Rosnąca liczba stanów z republikańskimi gubernatorami ogłasza, że zamierzają wcześniej wycofać się z federalnego programu dodatkowych świadczeń dla bezrobotnych, co następuje po rozczarowującym raporcie na temat zatrudnienia z początku tego miesiąca, który ujawnił, że amerykańska gospodarka dodała tylko 266,000 miejsc pracy w kwietniu, pomimo wcześniejszych prognoz, że liczba ta może wynieść 1 milion lub więcej.

Prezydent Joe Biden odrzuca jednak ten argument, twierdząc, iż „Amerykanie chcą pracować”.

„Wiem, że od czasu tego raportu toczy się wiele dyskusji na temat tego, iż ludziom płaci się za pozostanie w domu, a nie za pójście do pracy” – powiedział Biden. „Nie widzimy na to jednak zbyt wielu dowodów. Myślę, że osoby, którzy twierdzą, że Amerykanie nie podejmą pracy, nawet jeśli znajdą dobrą i uczciwą okazję, nie doceniają Amerykanów”.

Prezydent dodał również, że rząd federalny „jasno sprecyzował, że każdy, kto pobiera zasiłek dla bezrobotnych, w przypadku uzyskania propozycji odpowiedniej pracy, musi ją przyjąć, lub straci świadczenia”.

Od samego początku pandemii mieszkańcy Illinois ubiegający się o zasiłki dla bezrobotnych nie musieli spełniać zwykłego wymagania stanu, dotyczącego aktywnego poszukiwania pracy w pełnym wymiarze godzin. Pritzker w zeszłym roku wydał rozporządzenie znoszące ten wymóg, a Denzler stwierdził, iż było to konieczne w momencie, gdy wiele firm zostało zamkniętych w pierwszych miesiącach pandemii, pracownicy byli zwalniani masowo, a gospodarka utknęła w martwym punkcie.

Jednak teraz, gdy ponad 57% populacji Illinois w wieku 16 lat i więcej otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19, a firmy desperacko próbują znaleźć pracowników, Denzler stwierdził, że czas zakończyć omijanie tego wymogu.

Denzler powiedział, że słyszy od pracodawców, którzy są skłonni płacić ponad 25 dolarów na godzinę, iż nadal nie odnoszą sukcesu w poszukiwaniu pracowników. Dodał, że dopóki ludzie będą otrzymywać zwiększone zasiłki dla bezrobotnych, stan Illinois w dalszym ciągu będzie się borykał z poważnym niedoborem siły roboczej.

jm