Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Lori Lightfoot zostanie zaprzysiężona na następnego burmistrza Chicago 20 maja podczas ceremonii w Wintrust Arena.

Uroczystości rozpoczną się wcześnie, a Lightfoot ma zostać zaprzysiężona o godzinie 10:30 rano. Stanie się wtedy oficjalnie pierwszą w historii Chicago czarnoskórą kobietą na tym stanowisku. Będzie także pierwszym burmistrzem reprezentującym otwarcie środowisko gejowskie.

W czasie ceremonii zaprzysiężona zostanie także sekretarz miasta Anna Valencia (Latynoska) i miejska skarbnik-  Melissa Conyears-Ervin (Afroamerykanka). Tym samym najważniejsze stanowiska w administracji Chicago obejmą kobiety wywodzące się z mniejszości. Zgodnie z opublikowanym komunikatem, zaprzysiężonych zostanie także 12 nowych radnych.

Lightfoot i jej żona, Amy Eshleman, będą obecne w biurze burmistrza od godz. 2.00 po południu. Tradycyjnie w dniu inauguracji mieszkańcy mogą zwiedzać jego biuro.

Lori Lightfoot, była prokurator federalna i była przewodnicząca zarządu rady chicagowskiej policji, w drugiej turze wyborów przeprowadzonej 2 kwietnia zdecydowanie pokonała rywalkę Toni Preckwinkle, przewodniczącą Rady Powiatu Cook. Lightfoot wygrała z Preckwinkle w każdym z 50 okręgów wyborczych. Obie pokonały w pierwszej turze, odbywającej się 26 lutego, 14 innych kandydatów. Najwięcej głosów wtedy też zdobyła Lightfoot.

Lori Lightfoot stanie się pierwszą w historii Chicago czarnoskórą kobietą na stanowisku burmistrza. Wcześniej urząd ten zajmowało dwóch Afroamerykanów. Harold Washington został wybrany w 1983 r. i jako pierwszy czarnoskóry burmistrz wygrał reelekcję w 1987 r. Zmarł w tym samym roku. Eugene Sawyer, drugi czarnoskóry burmistrz został wyznaczony do zakończenia kadencji Washingtona do specjalnych wyborów w 1989 roku.

Lightfoot to druga kobieta wybrana na burmistrza Chicago. Pierwsza była Jane Byrne, która urząd zajmowała od 1979 r. do 1983 r. Lightfoot jest pierwszą osobą wybraną na burmistrza Chicago, która nie urodziła się w mieście, odkąd Anton Cermak objął urząd w 1931 roku.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location