Rak piersi najczęściej diagnozowanym nowotworem
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Z nowego raportu wynika, że ilość przypadków raka piersi u kobiet na całym świecie przewyższyła liczbę nowotworów płuc.

W artykule opublikowanym w ubiegłym tygodniu zwrócono uwagę na około 2.3 miliona nowych przypadków raka kobiet u kobiet, co stanowi 11.7 wszystkich nowych przypadków nowotworów. Tymczasem według nowego raportu rak płuc stanowił 11.4% wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Do tej pory to nowotwory płuc były najczęściej diagnozowane w raportach obejmujących ostatnie dwie dekady - twierdzi Hyuna Sung z American Cancer Society, autorka artykułu.

Rak piersi przewodzi w liczbie przypadków, rak płuc w liczbie zgonów

W 2020 roku odnotowano 2.3 miliona nowych przypadków raka piersi i 2.2 miliona nowych przypadków raka płuc.

W 2018 roku, ostatnim, dla którego dostępne są dane, na czele znalazł się nowotwór płuc - w tym czasie odnotowano 2,088,849 nowych przypadków raka piersi i 2,093,876 nowych przypadków raka płuc.

"Rosnący trend występowania raka piersi prawdopodobnie odzwierciedla wzrost częstości występowania czynników zwiększających ryzyko raka piersi, takich jak nadwaga, brak aktywności fizycznej, spożycie alkoholu, odkładanie posiadania dzieci, mniej porodów i spadek dotyczący karmienia piersią" - powiedziała Sung.

Naukowcy z American Cancer Society w Atlance oraz International Agency for Research on Cancer we Franckji napisali w raporcie, że rak płuc nadal jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów, zarówno wśród kobiet i mężczyzn, z szacunkową liczbą 1.8 miliona zgonów - co stanowi 18% wszystkich zgonów z powodu nowotworów.

Rak płuc był główną przyczyną zgonów z powodu raka wśród mężczyzn - odpowiadając za 21.5%. Natomiast rak piersi był główną przyczyną zgonów z powodu raka wśród kobiet - 15.5%.

Raport opiera się na danych dotyczących zachorowalności i śmiertelności International Agency for Research on Cancer. Ogólnie rzecz biorąc, dane sugerują, że w 2020 roku na całym świecie było około 19.3 milionów nowych przypadków i 10 milionów zgonów spowodowanych nowotworami.

Pięć najczęściej rozpoznawalnych nowotworów, to: rak piersi u kobiet, rak płuc, rak jelita grubego, rak prostaty i rak żołądka.

Dane pokazały, że pięć głównych przyczyn zgonów z powodu nowotworów to: rak płuc, rak jelita grubego, wątroby, żołądka i rak piersi u kobiet.

Szacunki te nie odzwierciedlają potencjalnego wpływu, jaki pandemia Covid mogła mieć na diagnozy nowotworów lub liczbę zgonów, ponieważ szacunki opierają się na ekstrapolacjach danych dotyczących nowotworów z poprzednich lat.

"Nikt nie zna pełnego zakresu wpływu pandemii na statystyki dotyczące nowotworów" - powiedziała Sung. "Ale jest wiele badań, które sugerują, że już widzimy opóźnienia w diagnozowaniu i leczeniu".

Patrząc w przyszłość, nowy raport szacuje, że globalne obciążenie nowotworami ma osiągnąć 28.4 miliona przypadków w 2040 roku - co oznacza wzrost o 47% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba osób, u których zdiagnozowano raka wzrosła z szacunkowej liczby 10 milionów w 20000 roku do 19.3 miliona w 2020 roku.

Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że obecnie ok. 1 na 5 osób na świecie zachoruje na raka w ciągu swojego życia.

jm