----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

21 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

Prawdopodobieństwo recesji, czyli zahamowania amerykańskiej gospodarki, ekonomiści ocenili na 30% - tak wynika z raportu Goldman Sachs. Rok temu według tych samych ekspertów ryzyko recesji było dwa razy mniejsze.  

„Obecnie postrzegamy ryzyko recesji jako wyższe i bardziej skoncentrowane" - stwierdzili ekonomiści Goldmana w poniedziałkowej nocie.

Najnowsza prognoza pojawia się mniej więcej tydzień po tym, jak amerykańska Rezerwa Federalna dokonała największej od 1994 r. podwyżki stóp procentowych w celu powstrzymania gwałtownego wzrostu inflacji, a kilka innych banków centralnych również podjęło agresywne kroki w celu zacieśnienia polityki monetarnej. Ma to jeden cel – wyhamowanie gospodarki poprzez zniechęcenie ludzi do wydawania pieniędzy, a przede wszystkim zaciągania kredytów. Tymczasem ekonomiści Morgan Stanley także we wtorek ocenili, że możliwość wystąpienia recesji w USA w ciągu najbliższych 12 miesięcy wynosi około 35%. Inflacja w USA wyniosła w maju 8,6 proc. – najwięcej od ponad 40 lat. Recesja jest pośrednio konsekwencją wysokiej inflacji i próbami jej obniżenia.

Podobne odczucia ma biznes

„Recesja jest w pewnym momencie nieunikniona. Jeśli chodzi o to, czy w najbliższym czasie dojdzie do recesji, to jest to bardziej prawdopodobne niż nie” — powiedział szef Tesli Elon Musk w rozmowie z Bloomberg News. Miliarder na początku tego miesiąca powiedział kierownictwu Tesli, że ma "bardzo złe przeczucia" dotyczące gospodarki. Prezydent Biden stwierdził jednak, że recesja "nie jest nieunikniona".

Co oznacza recesja?

W znaczeniu ekonomicznym recesja oznacza spadek PKB przez dwa kolejne kwartały – okres stagnacji w gospodarce. PKB to produkt krajowy brutto. Skutki recesji to łańcuch naczyń połączonych. Konsumenci wydają mały procent tego, co jest konieczne, a to oznacza, że konsumpcja społeczeństwa jako całości spada. Wiele firm zostaje z zapasami, których nikt nie kupuje, co może doprowadzić do upadku sektora przedsiębiorstw, co z kolei może doprowadzić do masowych zwolnień i niestabilnej sytuacji finansowej amerykańskich rodzin.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----