----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

26 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Prezydent Joe Biden podpisał dekret reformujący działalność policji na poziomie centralnym. Prezydent złożył podpis w rocznicę zabójstwa Afroamerykanina George'a Floyda. Dokument w bardziej restrykcyjny sposób opisuje zasady użycia przez policjantów siły i innych środków przymusu bezpośredniego. Biden mówi wprost – „to najbardziej znaczącą reforma policji od dziesięcioleci".

Ustawa w drugą rocznicę zabójstwa George’a Floyda

„Jest to przykład tego, co możemy zrobić razem, aby uzdrowić duszę tego narodu, zająć się głębokim lękiem, traumą, wyczerpaniem, którego szczególnie czarni Amerykanie doświadczają od pokoleń. Chcemy przekuć ten osobisty ból i publiczne oburzenie w rzadki znak postępu na nadchodzące lata” - uzasadniał prezydent.

Jakie będą zmiany?

Rozporządzenie ma stworzyć krajowy rejestr funkcjonariuszy zwalnianych ze służby za wykroczenia – na poziomie federalnym. Dokument zachęca policyjne jednostki miejskie i lokalne do zaostrzenia ograniczeń dotyczących stosowania chwytów duszących i tzw. "no-knock". Przekazywanie sprzętu organom ścigania ma być ograniczone, a każdy funkcjonariusz – policji i innych służb mundurowych na służbie – ma mieć zainstalowaną na ciele kamerę. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, mundurowi mają możliwie maksymalnie ograniczać użycie siły podczas interwencji. Dodatkowo każdemu podejrzanemu lub zatrzymanemu, który odniesie obrażenia, ma być udzielane niezbędna i natychmiastowa pomoc medyczna.

Próby zaostrzenia prawa były już wcześniej

Joe Biden od kilku miesięcy naciskał na Kongres, by ten uchwalił kompleksowe przepisy reformujące policję - George Floyd Justice in Policing Act, ale ustawa ta nie uzyskała poparcia obu formacji politycznych. Biały Dom rozpoczął w zeszłym roku przygotowywanie własnych działań. Przed podpisaniem rozporządzenia Biden ponownie zaapelował do Kongresu o podjęcie działań. Eksperci zwracają uwagę, że rozporządzenie odnosi się tylko do federalnych organów ścigania. Nie obowiązuje np. policji w poszczególnych miastach, które na centralnych zaleceniach mogą się tylko wzorować – dlatego w dokumencie mowa jest o wytycznych.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----