----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Oczekuje się, że aż 25,000 sklepów detalicznych w Stanach Zjednoczonych zostanie na stałe zamkniętych w tym roku.

Do tej pory w 2020 roku ponad 4 tysiące sklepów poinformowało, że zostaną na stałe zamknięte - wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Coresight Reserach, firmę zajmującą się badaniem handlu detalicznego i doradztwem. Oczekuje się, że tegoroczne zamknięcia ustanowią rekord, pobijając ten z zeszłego roku - 9,032 zamknięć monitorowanych przez firmę.

Detaliści zostali uderzeni przez pandemię koronawirusa i recesję. Pier 1 Imports, JcPenney oraz Tuesday Morning, które wystąpiły o bankructwo, ogłosiły zamiar zamknięcia setek swoich lokalizacji. GNC i Victoria's Secret zamykają setki kolejnych.

Szereg czynników obecnych przed pandemią, wpływa na kolejne zamknięcia, w tym niezrównoważone poziomy zadłużenia i wzrost zapotrzebowania na zakupy online. Coresight poinformowało, że doszło do szoku gospodarczego związanego z recesją. Firma przewiduje, że w najbliższych miesiącach zaufanie konsumentów i popyt utkną w martwym punkcie, powodując kolejne zamknięcia.

"Detaliści, którzy walczyli o przetrwanie przed kryzysem, raczej nie będą mieli wystarczających środków, aby utrzymać kurs na drodze do ożywienia".

Oczekuje się, że do ponad połowy zamknięć sklepów dojdzie w centrach handlowych, które w ostatnich latach zmagają się ze spadkiem ruchu i zaciętej konkurencji online.

Centra handlowe, które stracą swoje główne sklepy, prawdopodobnie będą mieć problemy z utrzymaniem pozostałych najemców, tworząc efekt fali, co oznacza złe wieści dla centrów handlowych. Coresight twierdzi, że niektóre sklepy mogą posiadać kontrakty z klauzulą dotyczącą najmu, która pozwala im na płacenie niższego czynszu lub zerwanie umowy najmu, jeśli główny najemca odejdzie.

Dodatkowe zamknięcia sklepów mogą także wpływać na zatrudnienie w handlu detalicznym. W maju sektor detaliczny dodał 367.8 tys. miejsc pracy - podało w ubiegłym tygodniu Biuro Statystyki Pracy. Ale stało się to po tym, jak detaliści dokonali gwałtownej redukcji miejsc pracy w marcu i kwietniu, kiedy wiele sklepów zostało zmuszonych do tymczasowego zamknięcia.

Według firmy Challenger, Gray & Christmas, detaliści doświadczyli w tym roku drugiej najwyższej redukcji miejsca pracy we wszystkich sektorach, obok branży rozrywkowej i rekreacyjnej. W tym roku zwolniono ponad 150,000 pracowników handlu detalicznego.

JM