----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Zgodnie z nowym planem ponownego uruchomienia gospodarki w Illinois gubernatora Pritzkera, najwcześniejszym terminem, kiedy możliwe będzie otwarcie barów i restauracji dla klientów, nawet w ograniczonym zakresie, będzie koniec czerwca.

Sam Toia z Illinois Restaurant Association, powiedział, że dla wielu biznesów z branży będzie już za późno. Do tego czasu będą zamknięte już przez 16 tygodni.

Od połowy marca, kiedy gubernator nakazał restauracjom ograniczenie działalności do dostaw i odbioru, restauracje odnotowały średnio 80% spadek działalności - twierdzi Toia.

"Nie wiem, ile restauracji - lub jakichkolwiek innych firm - może wytrzymać 16 tygodni ze spadkiem sprzedaży o 80% i przetrwać" - powiedział.

Plan "Przywrócić Illinois" gubernatora Pritzkera kreśli wytyczne dotyczące ponownego otwarcia, podzielone na pięć etapów. Dopiero wtedy, gdy opracowana zostanie szczepionka lub inna forma skutecznego leczenia, będzie można przejść do ostatniej fazy.

Obecnie nasz stan znajduje się w drugiej fazie planu. Wszystkie biznesy uznane za nieistotne pozostają zamknięte, nieistotne spotkania są niedozwolone, a te uznane za "niezbędne" muszą ograniczać się do maksymalnie 10 osób. Bary i restauracje mogą działać tylko w systemie drive-thru, oferować dowóz lub możliwość zamówienia na wynos. Mają dalej podlegać tym ograniczeniom w fazie trzeciej.

Dopiero faza czwarta umożliwi ich ponowne otwarcie. Najwcześniej poszczególne regiony w Illinois będą mogły osiągnąć ten etap po 26 czerwca, a możliwe, że znacznie później.

Stowarzyszenie Restauracji w Illinois ma nadzieję przekonać gubernatora Pritzkera, aby podążał za modelem z innych stanów, gdzie restauracje mogą częściowo się otwierać, przestrzegając ograniczeń dotyczących liczby gości (ćwierć lub połowa wcześniej dopuszczanego obłożenia).

"Nie będziemy mogli otworzyć restauracji do 26 czerwca i nie jesteśmy nawet pewni, jakie ilości gości będą wtedy dozwolone" - powiedział Toia. "Wiemy, że jest to 50 osób lub mniej. Ale restauracja o powierzchni 3 tysięcy stóp kwadratowych znacznie różni się od restauracji o powierzchni 30,000 stóp kwadratowych".

Bez tych wytycznych restauratorzy tacy jak Scott Weiner z The 50/50 Restaurant Group, która jest właścicielem takich miejsc jak The Berkshire Room, The 50/50, West Town Bakery, Utopian Village i Roots Handmade Pizza, są zdezorientowani co do swojej przyszłości.

"Dzisiaj tak samo jak dwa dni temu, nie jestem w stanie zrozumieć, kiedy będziemy mogli się ponownie otworzyć" - powiedział, nawiązując do opublikowanego w poniedziałek pięciofazowego planu gubernatora.

Weinter dodał, iż rozumie, że gubernator znajduje się w trudnej sytuacji. Ale biorąc pod uwagę, że przejście z jednej fazy do drugiej wymaga większej pojemności szpitali, pyta, dlaczego Illinois już zamknęło prowizoryczny szpital polowy utworzony w centrum wystawienniczym McCormick Place.

"Moim największym zmartwieniem jest to, że czuję, iż każdy miesiąc, kiedy pozostajemy zamknięci, będzie wymagał kolejnych sześciu miesięcy na regenerację" - powiedział. "Nie zamierzam narażać nikogo na ryzyko. Całkowicie popieram kwestie zachowania bezpieczeństwa. Rozumiem to. Nie chcemy przyszłości, kiedy ludzie chorują i umierają. Próbuję tylko zrozumieć, dlaczego podjęto określone decyzje".

W tej chwili nie posiada realnych oczekiwań odnośnie tego, kiedy jego restauracje będą mogły zostać ponownie otwarte i kiedy zbliży się do 100% regularnego obłożenia.

"Jestem coraz mniej pewny moich możliwości ponownego otwarcia firmy niż jeszcze dwa dni temu. Nie widzę żadnej drogi na przyszłość" - powiedział.

Weiner martwi się także tym, że biorąc pod uwagę rosnącą liczbę bezrobotnych, nikt nie będzie miał pieniędzy na posiłki w restauracjach, nawet kiedy zostaną one ponownie otwarte. To kolejna pozycja na jego liście zmartwień, którą podziela wielu innych restauratorów.

JM