----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W wyścigu o budowę pierwszego elektrycznego pickupa gotowego do użytku konsumenckiego zwycięzcą okazał się nie Ford, Tesla czy General Motors, tylko firma Rivian.

Pierwszy pickup R1T tego startującego producenta zszedł z linii produkcyjnej w dawnej fabryce Mitsubishi w Normal w stanie Illinois we wtorek, 14 września – poinformował na Twitterze dyrektor generalny firmy, RJ Scaringe.

„Po miesiącach budowania pojazdów przedprodukcyjnych, dziś rano nasz pierwszy pojazd dla klienta zjechał z naszej linii produkcyjnej w Normal. Nie mogę się doczekać, aż kolejne trafią w ręce naszych klientów”.

Rivian otrzymał również niezbędne zezwolenia od National Highway Traffic Safety Administration, Environmental Protection Agency i California Air Resources Board, aby rozpocząć dostarczanie R1T do wszystkich 50 stanów. Klienci mogą kupować pojazdy tylko przez Internet, ponieważ nie ma jeszcze salonów, w których można by je zobaczyć lub przetestować.

Firma poinformowała, że organizuje imprezy w całym kraju, podczas których klienci mogą osobiście zobaczyć pojazdy, a kupujący będą mieli siedem dni lub 1,000 mil na zwrot zakupionego samochodu po jego dostarczeniu.

Chociaż samochody elektryczne i SUV wciąż zyskują na popularności, pickup EV był jak dotąd bardziej planami i obietnicami niż rzeczywistością.

Ford, który wraz z Amazonem zainwestował w Rivian, ma plany na własny elektryczny pickup, F-150 Lightning, który ma trafić do sprzedaży w przyszłym roku. Tesla spodziewa się ukończenia pierwszego pickupa Cybertruck do końca tego roku, chociaż pełna produkcja rozpocznie się dopiero w 2022 roku. Elektryczny pickup GM Hummer i elektryczna wersja jego dwóch pełnowymiarowych pickupów, Chevroleta Silverado i GMC Sierra, mają pojawić się w 2022 roku lub później. Jedyną firmą, która twierdzi, że zbliża się do produkcji pickupa EV, jest inny startup, Lordstown Motors, ale firma jeszcze nie powiedziała, kiedy rozpocznie produkcję.

Rivian wycenił R1T na 73,000 dolarów i poinformował, że wyprzedał już premierową edycję ciężarówek. Firma nie podała, ile samochodów jest częścią edycji startowej, a teraz przyjmuje zamówienia na dostawy w styczniu 2022 roku.

To znaczące, że Rivian odniósł sukces jako pierwszy na rynku ze swoim pickupem EV, powiedział Brian Moody, redaktor wykonawczy AutoTrader, jednostki Cox Automotive, która jest również inwestorem w Rivian.

„Elektryczne ciężarówki to teraz gorący temat. Będą mieli tę przewagę, że będą pierwsi” – powiedział. „Ale w miarę upływu czasu bycie postrzeganym jako najlepszy będzie ważniejsze”.

Nabywcy tradycyjnych pickupów mogą nie pasować do profilu nabywców pojazdów elektrycznych, ale dostrzegą ich zalety, dodał Moody, takie jak możliwość wykorzystania ciężarówki jako źródła zasilania zamiast konieczności posiadania oddzielnego generatora.

„Możesz znajdować się w szczerym polu, podłączasz swoje narzędzia i możesz pracować” – powiedział.

Wyzwania

Ale Rivian stoi przed wyzwaniami, próbując konkurować z Fordem, GM i Teslą bez salonów wystawowych, w których kupujący mogą przeglądać pojazdy i mieć pewność, że będą mieli gdzie je serwisować.

„To jest coś, co będą musieli przyspieszyć” – dodał Moody.

jm