Rozdanie stypendiów Ligi Katolickiej
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

23 maja w Copernicus Center odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów przyznanych polonijnym studentom przez Komitet Stypendialny i Formacyjny im. św. Jana Pawła Wielkiego działający przy Lidze Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii.

Działający od czterech lat Komitet przyznał w tym roku 16 stypendiów po 5 tysięcy dolarów każde. W ciągu czterech lat pomoc otrzymało 47 stypendystów na ogólną kwotę 235 tys. dolarów. O historii tej pomocy finansowej podczas powitania gości mówiła przewodnicząca Komitetu dr Łucja Mirowska-Kopeć.

Utworzenie funduszu stypendialnego przy Lidze zainicjował jej dyrektor, ks. biskup Andrzej Wypych, który w tym roku w imieniu własnym i śp. swoich rodziców ufundował 4 stypendia. Sponsorami programu są także: Copernicus Foundation & Copernicus Center, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, właściciele sieci sklepów „Montrose Deli” Halina i Stanisław Urbaniakowie, państwo Richard i Christina Guzio, Denis i Carol Suder oraz Legion Młodych Polek.

DSC 1964

Grupa tegorocznych stypendystów

Studenci mogą ubiegać się o pomoc w kolejnych latach. Stypendystką, która po raz trzeci otrzymała pomoc, jest Monika Cachro z parafii pw. św. Thomasa of Villanova. Monika jest studentką czwartego roku wydziału muzycznego na uniwersytecie De Paul. Śpiewa pięknym sopranowym głosem. Przez trzynaście lat uczęszczała do Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina w Palatine. W swoich planach ma zdobycie tytułu magistra i zrobienie doktoratu. „Jestem wdzięczna Lidze Katolickiej za tę pomoc, bo studiowanie w tym kraju nie jest tanie. Te pieniądze pomagają mi w spełnianiu moich marzeń, jakim jest śpiew”.

Kolejnym muzykiem, który został stypendystą Ligi jest klarnecista Michał Drwal. „Będę studiował na wydziale informatycznym University of Illinois. Te 5 tysięcy bardzo mi się przyda. Chciałem jak najbardziej się usamodzielnić, żeby rodzice nie musieli na mnie łożyć zbyt dużych środków”. Michał jest członkiem orkiestry „Pol”, która ćwiczy w kościele ojców cystersów „Na górce” w Willow Springs, gdzie przyszły elektronik, absolwent polskiej szkoły katolickiej im. św. Błażeja również udziela się społecznie.

Obok pomocy polonijnej młodzieży od 1943 roku Liga wspiera Kościół w Polsce. Dzięki tej pomocy polscy księża mogą studiować w Rzymie. W obecnej dobie wsparcie otrzymują także studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz w Krakowie skąd nadesłali w wersji elektronicznej życzenia i podziękowania. Życzenia stypendystom z Chicago złożył Jego Ekscelencja, ks. biskup Andrzej Wypych oraz o. Jason Huynh, dyrektor ośrodka formacyjnego Ligi.

W okolicznościowym programie artystycznym wystąpili: Monika Cachro, która między innymi zaśpiewała pieśń „Songs My Mother Taught Me” Antonina Dvoraka oraz muzycy: Konrad Pawełek, Michał Drwal, Filip Czarkowski oraz Patrycja Urbaniak, którzy zagrali ulubione pieśni Ojca Świętego Jana Pawła II: „Gaude Mater Polonia”, „Barkę”, „Po górach dolinach” i „Marsz polonijny”. W gronie gości honorowych obok wspomnianych duchownych byli również: wiceprezes Kongresu Oświaty Polonijnej Anna Dunajewska, prezes Legionu Młodych Polek Kathy Evans, prezes Copernicus Center Mario Mikoda oraz prezes Związku Klubów Polskich Jan Kopeć. Po koncercie stypendyści wraz z rodzicami i gośćmi mieli okazję porozmawiać przy kawie i poczęstunku.

Tekst i zdjęcia: NEWSRP