Rozwój mowy w czasach maseczek
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Brittany Manning jest doktorantką, która bada rozwój mowy u dzieci. Jest także matką, która zastanawia się, jak noszenie maseczke może wpływać na zdolność uczenia się mówienia przez jej córeczkę.

„Wiele mam jest tym zaniepokojonych” – powiedziała.

Rodzice nie są w tym odosobnieni. Logopedzi i osoby, które pracują z dziećmi, przez ostatni rok starali się uważnie obserwować wpływ, jaki na dzieci dopiero uczące się formułować słowa, ma życie w świecie, gdzie większość dorosłych ma usta zakryte maskami.

„Wiemy, że dzieci zwracają uwagę na usta osoby, która z nimi rozmawia” – powiedziała Elizabeth Norton adiunkt na wydziale komunikacji i zaburzeń na Northwestern University.

Dobra wiadomość

Istnieje wiele prepandemicznych przykładów dzieci, które nie widziały twarzy, a nauczyły się dobrze mówić. Dotyczy to między innymi niewidomych dzieci.

„Dzieci są szalenie odporne i potrafią się dostosować do okoliczności, a mózg jest naprawdę stworzony do nauki języka” – powiedziała Norton. „W przypadku większości dzieci wszystko prawdopodobnie będzie w porządku, chociaż przez chwilę nie będziemy tego pewni”.

Norton i jej współpracownicy badali to, w jaki sposób pandemia wpływa na rozwój mowy dzieci i czy to zmienia się w przypadku dzieci już wcześniej doświadczających trudności z nauką mówienia lub zmuszonych do nauki zdalnej.

Jak dotąd Norton podejrzewa, że dzieci, które mogą być najbardziej dotknięte tą sytuacją, to dzieci uczące się dwóch języków – co stanowi dodatkowe utrudnienie – lub posiadające rodziców, którzy są niezbędnymi pracownikami. Dla innych ostatni rok mógł po prostu oznaczać więcej czasu spędzonego w domu z rodzicami i więcej okazji do rozmów z najbliższymi.

Kolejną kwestią związana z maskami jest akustyka.

„Trochę trudniej jest usłyszeć mowę przez maskę” – powiedziała. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie powinni pamiętać o tym, aby mówić trochę wyraźniej i trochę głośniej.

Obserwowanie procesu, jak usta tworzą słowa, jest częścią tego, jak dzieci uczą się mówić, ale nie jest to jedyny element; uczą się również języka poprzez dźwięk i słuchanie rozmów. Niemowlęta z natury mają skłonność do naśladowania innych ludzi, na przykład wystawiania języka, gdy dorosły wystawia język.

W nauce języka „czasami układ i kształt ust może pomóc w odróżnieniu dwóch podobnych dźwięków” - dodał Norton. Na przykład może to pomóc dzieciom z ubytkiem słuchu. „Po prostu pracują trochę ciężej, aby dowiedzieć się, jakie dokładnie dźwięki wydobywają. Kształt ust może być dodatkową wskazówką”.

Niechciany eksperyment

Manning sądzi, iż wielu rodziców może czuć, że biorą udział w eksperymencie, na który nikt się nie zapisywał, i zastanawiają się, jak dzieci nauczą się języka pomimo maseczek.

Jako mama ośmiomiesięcznej córeczki, Manning zarówno monitoruje kamienie milowe swojego dziecka, jak i rozmawia z innymi rodzicami, martwiącymi się, jak na rozwój ich dzieci mogą wpłynąć wszechobecne. Chociaż od czasu do czasu słyszy coś na temat tego, jak smutne musi być dla dzieci ciągłe obserwowanie ludzi w maskach, sama nie jest tym zbytnio zaniepokojona.

„Ona nigdy nie znała niczego innego” - powiedziała. Jej córka gaworzy, uwielbia klaskać i machać - to wszystko normalne oznaki - powiedziała. Uspokaja ją świadomość, że dzieci są przystosowane do nauki języka.

Aby pomóc dzieciom uczyć się pomimo masek, niektórzy używają przezroczystych masek ukazujących usta. Inni mogą zdecydować się na użycie osłon twarzy, typu przyłbice.

Karen George, założycielka Chicago Speech Therapy, wyjaśnia, że nauczyciele używają przezroczystych masek do sesji osobistych, aby dzieci nadal mogły widzieć usta, a także wykorzystują teleterapię, która umożliwia dzieciom obserwowanie twarzy i zapewnia obecność rodziców, uczących się jednocześnie pomagać swoim dzieciom później.

Jeśli w ciągu dnia dziecko przebywa w przedszkolu lub pod opieką noszącego maskę opiekuna, czas spędzony z rodzicami, kiedy mogą swobodnie z nim rozmawiać i wspólnie uczyć, staje się jeszcze ważniejszy.

„Tak długo, jak dzieci będą miały interakcje z osobami, które nie noszą masek, na przykład w domu, prawdopodobnie wszystko będzie w porządku” – powiedziała.

jm