Sąd Najwyższy odrzucił kolejną próbę obalenia Obamacare
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

To była już trzecia, nieudana próba obalenia ustawy Affordable Care Act w Sądzie Najwyższym. Jego coraz bardziej konserwatywny skład odrzucił wniosek Republikanów zachowując ustawę w nienaruszonym stanie.

Głosowanie zakończyło się wynikiem 7-2, w którym sędziowie zadecydowali, iż popierany przez poprzednią administrację Texas oraz pozostałe 19 republikańskich stanów które przyłączyły się do pozwu, nie miały ku temu podstaw. Wiele osób spodziewało się, iż zdominowany przez konserwatywnych członków sąd, w tym trzech nominowanych przez Donalda Trumpa, przychyli się do pozwu. Stało się inaczej.

Być może jest to koniec walki konserwatystów o likwidację ustawy, która wprowadzona została ponad 10 lat temu przez administrację Baracka Obamy i od samego początku wywoływała sprzeciw prawej strony sceny politycznej. Jednak znacznie bardziej prawdopodobnym jest, iż czwartkowa decyzja na chwilę oddali kolejne próby, jednak prawdopodobnie ataki na Obamacare nie ustaną.

Prokurator generalny Teksasu, Ken Paxton, już zobowiązał się do kontynuowania walki z Affordable Care Act, którą nazwał „przejęciem opieki zdrowotnej przez rząd”.

Ale nie jest jasne, co jeszcze mogą zrobić Republikanie, uważa Larry Levitt, wiceprezes organizacji non-profit Kaiser Family Foundation, zajmującą się sprawami opieki zdrowotnej. „Demokraci są u władzy i uczynili ożywienie i odbudowanie ACA kluczowym priorytetem, podczas gdy Republikanie nie wykazują zbyt wielkiego entuzjazmu dla dalszych prób obalenia tego prawa”.

Sondaże są za

Badania opinii publicznej pokazują, że ACA stopniowo zyskuje na popularności.

W grudniu 2016 r., tuż przed odejściem Baracka Obamy z urzędu i przejęciem władzy przez Donalda Trumpa, który nazwał ACA „katastrofą”, aż 46% Amerykanów miało nieprzychylny pogląd na to prawo, podczas gdy 43% je aprobowało.

Oceny te uległy zmianie i w lutym tego roku już 54% badanych miało pozytywny pogląd na ustawę, podczas gdy dezaprobata spadła do poziomu 39%.

Po wygranej w Sądzie Najwyższym prawo najprawdopodobniej zostanie rozbudowane pod rządami Bidena, który postrzega je jako podstawę do wprowadzenia systemu powszechnych ubezpieczeń publicznych dla wszystkich w kraju. Jego niedawna, gigantyczna ustawa pomocowa dotycząca COVID-19, znacznie zwiększyła subsydia na prywatne plany zdrowotne oferowane za pośrednictwem rynków ubezpieczeniowych ACA, jednocześnie podnosząc federalne opłaty dla kilkunastu stanów, które odrzuciły ekspansję Medicaid.

Najpopularniejszym elementem ustawy jest zapewnienie świadczeń osobom z wcześniejszymi problemami zdrowotnymi. Według prawa nie może im być odmówione ubezpieczenie zdrowotne lub podniesiona stawka ubezpieczenia. Gwarancje takie mieli wcześniej pracownicy posiadający ubezpieczenie wykupione przez pracodawców, Obamacare zagwarantowała je również osobom kupującym polisy prywatnie.