----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Rower to ten środek transportu, który wraz z luzowaniem restrykcji epidemicznych był jednym z najbardziej pożądanych jednośladów. Zapotrzebowanie było tak duże, że rowerów w amerykańskich sklepach brakowało, a producenci mieli problem z dostarczaniem nowych maszyn do dystrybutorów.

Kolarstwo, szczególnie to amatorskie w ostatnich latach zyskało popularność, a pandemia tylko to uwydatniła. Przekłada się to również na rozwój infrastruktury rowerowej, dogodnych tras i ścieżek, o które zabiegają i które budują burmistrzowie mniejszych i większych amerykańskich miast. Portal Lawn Starter publikował listę 200 najbardziej przyjaznych dla rowerzystów miast w 2021 roku, a wśród kryteriów rozwój infrastruktury nie był jednym, który został w raporcie uwzględniony. W ścisłej czołówce listy próżno szukać Chicago.

Kryteria

Było ich w sumie 18. Wśród kluczowych znalazły się m.in.: długość ścieżek rowerowych, odsetek pracowników jeżdżących rowerem do pracy oraz dostęp do sklepów rowerowych i warsztatów. Nie bez znaczenia była jakość powietrza, aura i liczba klubów zrzeszających kolarzy w każdym z miast.

Wyniki

Zgodnie z opublikowanymi wynikami najbardziej przyjazne dla rowerzystów patrząc przez pryzmat wymienionych kryteriów są: San Francisco, Portland i For Collins w Kolorado – to liderzy listy. Portland zostało w ramach rankingu uznane za najbezpieczniejsze miasto dla cyklistów. Na 30 miejscu znajduje się Chicago. Koniec stawki należy do Jackson w Mississippi i Baton Rogue w Luizjanie. Spośród dwustu najbardziej przyjaznych miast dla cyklistów w USA znalazło się też Naperville (IL) – miejsce 123.

Chicago

Lokata 30, czyli daleka od podium jest wypadkową przede wszystkim niesprzyjającego rowerzystom klimatu – wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Na pochwałę zasługuje dostęp do dróg dla rowerów. Zdaniem autorów raportu za ten element obecnym i byłym włodarzom Wietrznego Miasta należą się pochwały.

Inny raport, podobne dane

Podobne zestawienie obejmujące 100 największych amerykańskich miast przygotował portal SmartAsset. Eksperci doszli do podobnych wniosków – miasta na zachodzie najlepiej nadają się do jazdy na rowerze. Sześć spośród 10 największych miast analizowanych w tym rankingu znajduje się w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z tym raportem Chicago znajduje się na miejscu 14, jednocześnie notując 1.5% wskaźnik liczby pracowników dojeżdżających do pracy rowerem – to ważny czynnik obu raportów. Jeden z najwyższych wskaźników w tym aspekcie ma Waszyngton, D.C.

fk