----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

26 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Długi weekend z okazji Memorial Day nieodłącznie kojarzy nam się z czasem spędzonym z rodziną lub przyjaciółmi. Czas umila nam grillowanie, fajerwerki czy imprezy na plaży. W całym kraju zwykle odbywają się uroczystości ku czci tych wojskowych, którzy poświęcili swoje życie dla kraju.

Dlaczego obchodzimy Dzień Pamięci?

Święto zostało ustanowione bez specjalnych fajerwerków - rozkazem generała Johna A. Logana - w 1868 roku. Na początku było okazją do uczczenia pamięci żołnierzy, którzy zginęli w trakcie wojny secesyjnej w latach 1861-1865.

Memorial Day w swojej wczesnej formie znane było jako Decoration Day. W tym uroczystym dniu składano kwiaty na grobach poległych żołnierzy. Co najmniej trzy amerykańskie miasta i miejscowości roszczą sobie prawa do Memorial Day. Pierwszym z nich jest wioska Waterloo w stanie Nowy Jork, która została uznana za oficjalne miejsce narodzin Memorial Day przez prezydenta Lyndona Johnsona w 1966 roku.

Podpisując prezydencką proklamację rząd federalny oficjalnie uznał ceremonię, która odbyła się w Waterloo sto lat wcześniej, w 1866 roku, za "początek celebrowania tego święta w USA" - podaje Miami Herald.

Do narodzin Memorial Day prawo rości sobie także Boalsburg w Pensylwanii. Miasto powołuje się na ceremonię zorganizowaną w 1864 roku, gdy trwała jeszcze wojna secesyjna. W trakcie nieoficjalnego święta dekorowano groby niedawno poległych żołnierzy i cywilów, którzy zginęli w wojnie brytyjsko-amerykańskiej w 1812 roku i wojnie o niepodległość USA.

Inna, godna uwagi, wczesna forma obchodów Dnia Pamięci miała miejsce w Charleston w Karolinie Południowej. Została zorganizowana przez byłych niewolników krótko po zakończeniu wojny secesyjnej.

Byli niewolnicy zapewnili godny pochówek żołnierzom Unii, którzy zmarli w prowizorycznym obozie jenieckim i zostali pogrzebani przez Konfederatów w zbiorowej mogile.

Bez względu na to, która wersja jest prawdziwa, dziś Memorial Day jest jednym z najważniejszych świąt w Stanach Zjednoczonych. To dzień prawdziwego patriotyzmu, okazywania miłości do kraju, jego historii i czczenia pamięci ludzi, często anonimowych, którzy oddali życie za pokój i wolność w USA.

Z tej okazji w całym kraju odbywają się uroczystości na cmentarzach wojskowych, gdzie w asyście żołnierzy, polityków, weteranów i zwykłych Amerykanów oddaje się hołd poległym.

al

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----