Stypendia Naszej Unii
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

8 czerwca w sali głównej Muzeum Polskiego w Ameryce odbyła się ceremonia wręczenia stypendiów przyznanych przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, która w tym roku przeznaczyła na ten cel pół miliona dolarów. W gronie stypendystów jest 280 maturzystów i 116 studentów wyższych uczelni. Dodatkowo dziesięciu młodych ludzi wyjechało do Polski w ramach programu realizowanego przez P-SFUK i Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W miniony poniedziałek uczestniczyli w spotkaniu z prezydentem w Belwederze. Wśród 406 wyróżnionych maturzystów i studentów 124 osobową grupę stanowili młodzi członkowie Unii z terenu aglomeracji chicagowskiej. Spotkanie uświetnił koncert znakomitej wokalistki jazzowej Grażyny Auguścik z zespołem.

Ceremonię prowadzoną przez rzecznika prasowego unii Pawła Burdzego rozpoczęło odśpiewanie hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych. Uczestników powitał dyrektor wykonawczy firmy Bogdan Chmielewski, który wyraził wdzięczność wszystkim członkom za ich zaangażowanie w bardzo prężny rozwój firmy na terenie chicagowskiej metropolii. Dzięki temu wypracowywane są coraz większe dochody, które w różnych formach wracają do środowiska polonijnego. Jedną z nich jest program stypendialny.

„Każdego roku podwyższamy kwotę przeznaczoną na stypendia. W tym roku było to pół miliona dolarów. Jak będziemy się dalej tak rozwijać, to myślę, że będę wyrazicielem woli wszystkich dyrektorów mówiąc, że ta kwota również będzie systematycznie rosła, tak jak i całe nasze zaangażowanie we wsparcie naszej Polonii – powiedział Bogdan Chmielewski. „W tym roku Chicago jest na drugim miejscu, jeżeli chodzi o ilość przydzielonych stypendiów. Otrzymały je 124 młode osoby. Wietrzne Miasto dominuje i mamy nadzieję, że w przyszłym roku i następnych latach również będzie tak liczne zainteresowanie” – powiedziała przewodnicząca Komisji Stypendialnej Małgorzata Gradzki pełniąca również funkcję wiceprzewodniczącej Rady Dyrektorów, organu wytyczającego kierunek rozwoju i sprawującego ogólną kontrolę nad sprawami firmy.

„Nasza Unia najbardziej aktywnie rozwija się w Chicago. Przy tej okazji pragnę bardzo serdecznie wszystkim naszym członkom podziękować za zaufanie i powierzanie nam swoich oszczędności i korzystanie z kredytów. Wkrótce będzie otwarty następny odział w miejscowości Orland Park” – powiedział przew. Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk. Jedną z głównych nagród stypendialnych – czek na 5 tysięcy dolarów – odebrała podczas sobotniej ceremonii Karolina Truszkowska, studentka neurobiologii na uniwersytecie Loyola. Realizowany od 2001 roku Fundusz Stypendialny jest sztandarowym projektem wsparcia młodego środowiska członkowskiego. Do tej pory Nasza Unia wydatkowała na ten cel ponad 5 milionów dolarów. Z pomocy finansowej skorzystało 4.5 tysiąca maturzystów i studentów.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak