15 listopada 2022

Udostępnij znajomym:

We wtorek, 15 listopada 2022 roku, światowa populacja przekroczyła 8 miliardów ludzi. Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, iż liczba ta oznacza, że w ciągu zaledwie 12 lat liczba mieszkańców Ziemi wzrosła o miliard.

„Ten bezprecedensowy wzrost wynika ze stopniowego wydłużania się ludzkiego życia dzięki poprawie zdrowia publicznego, odżywiania, higieny osobistej i medycyny. Jest to również wynik wysokiego i stałego poziomu płodności w niektórych krajach” – czytamy w oświadczeniu ONZ.

Kraje o średnich dochodach, głównie w Azji, odpowiadały za większość wzrostu w ciągu ostatniej dekady – około 700 milionów ludzi od 2011 roku. Indie dodały około 180 milionów ludzi i mają wyprzedzić Chiny jako najludniejszy kraj świata w przyszłym roku.

Ale nawet gdy globalna populacja osiąga nowe rekordy, demografowie zauważają, że tempo wzrostu stale spada do mniej niż 1% rocznie. Powinno to powstrzymać świat przed dotarciem do 9 miliardów ludzi do 2037 roku. ONZ przewiduje, że globalna populacja około 8.5 miliarda w 2030 roku, 9.7 miliarda w 2050 i szczyt na poziomie około 10.4 miliarda w latach 2080-tych, utrzymując się na tym poziomie do 2100 roku.

Według ONZ większość z 2.4 miliarda osób, które zostaną dodane przed osiągnięciem światowego szczytu populacji, urodzi się w Afryce Subsaharyjskiej, co oznacza zmniejszenie roli Chin i Indii.

Najbardziej zaludnione kraje obecnie

26

Kamienie milowe światowej populacji

8 miliardów – 2022
Według ONZ światowa populacja osiągnęła 8 miliardów 15 listopada 2022 roku

7 miliardów - 2010
Według rewizji Organizacji Narodów Zjednoczonych (opublikowanej w 2022 r.) ludność świata osiągnęła 7 miliardów pod koniec 2010 r. (wcześniej szacowano, że miało to miejsce 31 października 2011 r.). US Census Bureau dokonało niższego szacunku, dla którego 7 miliardów zostało osiągnięte dopiero 12 marca 2012 roku.

6 miliardów - 1998
Z danych ONZ (opublikowanych w 2022 r.) wynika, że liczba 6 miliardów została osiągnięta pod koniec 1998 r. (wcześniej szacowano, że miało to miejsce 12 października 1999 r., obchodzonego jako Dzień 6 miliardów). Według US Census Bureau, kamień milowy w wysokości sześciu miliardów został osiągnięty 22 lipca 1999 r.

5 miliardów – 1987
4 miliardy – 1974
3 miliardy – 1960
2 miliardy – 1930
1 miliard - 1804

Wpływ na środowisko

Osiągnięcie 8 miliardów światowej populacji „jest okazją do świętowania różnorodności i postępu, ale jednocześnie powinno być zwróceniem uwagi na wspólną odpowiedzialność ludzkości za planetę” – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres w oświadczeniu ONZ.

Coraz większa liczba ludzi na Ziemi wpływa na środowisko naturalne, a ludzie konkurują z dziką przyrodą o wodę, pożywienie i przestrzeń. Eksperci twierdzą, że szybki wzrost liczby ludności w połączeniu ze zmianami klimatycznymi może również spowodować masową migrację i konflikty w nadchodzących dziesięcioleciach.

Niezależnie od tego, czy będzie to żywność, czy woda, baterie czy benzyna, wraz ze wzrostem globalnej populacji będzie mniej zasobów. W Nigerii zasoby są już wyczerpane do granic możliwości, co powoduje, że ponad 15 milionów ludzi w Lagos konkuruje ze sobą właściwie o wszystko, od elektryczności przez oświetlenie domów, po miejsca w zatłoczonych autobusach w czasie dwugodzinnych dojazdów w każdą stronę tego rozległego mega-miasta. Niektóre nigeryjskie dzieci wyruszają do szkoły już o 5 rano. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych trzech dekad populacja tego zachodnioafrykańskiego narodu wzrośnie jeszcze bardziej: z 216 milionów w tym roku do 375 milionów, wynika z analizy ONZ. To da Nigerii remis na trzecim miejscu pod względem populacji wraz ze Stanami Zjednoczonymi, po Indiach i Chinach.

„Już przeciążamy to, co mamy — mieszkania, drogi, szpitale, szkoły. Wszystko jest przeciążone” – powiedział Gyang Dalyop, konsultant ds. planowania urbanistycznego i rozwoju w Nigerii.

Ograniczone zasoby

Tendencja wzrostowa grozi pozostawieniem jeszcze większej liczby osób w krajach rozwijających się w tyle, ponieważ rządy mają trudności z zapewnieniem wystarczającej liczby klas lekcyjnych i miejsc pracy dla szybko rosnącej liczby młodzieży, a brak bezpieczeństwa żywnościowego staje się jeszcze pilniejszym problemem.

Nigeria jest jednym z ośmiu krajów, które według ONZ będą odpowiadały za ponad połowę wzrostu populacji świata do 2050 r. – wraz z innymi afrykańskimi narodami – Kongo, Etiopią i Tanzanią.

„Przewiduje się, że populacja w wielu krajach Afryki Subsaharyjskiej podwoi się w latach 2022–2050, co wywrze dodatkową presję na już nadwyrężone zasoby i rzuca wyzwanie politykom mającym na celu zmniejszenie ubóstwa i nierówności” – czytamy w raporcie ONZ.

Innymi krajami z najszybciej rosnącą populacją są Egipt, Pakistan, Filipiny i Indie, które w przyszłym roku wyprzedzą Chiny jako najludniejszy kraj świata.

Szybki wzrost liczby ludności oznacza również, że coraz więcej osób walczy o ograniczone zasoby wody i sprawia, że coraz więcej rodzin cierpi głód, ponieważ zmiany klimatyczne coraz bardziej wpływają na produkcję roślinną w wielu częściach świata.

„Istnieje również większa presja na środowisko, zwiększając wyzwania dla bezpieczeństwa żywnościowego, które są również potęgowane przez zmiany klimatyczne” – powiedział dr Srinath Reddy, prezes Fundacji Zdrowia Publicznego Indii. „Zmniejszenie nierówności przy jednoczesnym skupieniu się na adaptacji i łagodzeniu zmian klimatu powinno być tym, na czym powinni koncentrować się nasi decydenci”.

Konsumpcja

Eksperci twierdzą jednak, że większym zagrożeniem dla środowiska jest konsumpcja, najwyższa w krajach rozwiniętych, które nie odnotowują dużego wzrostu populacji.

„Globalne dowody pokazują, że niewielka część ludzi na świecie wykorzystuje większość zasobów Ziemi i odpowiada za większość emisji gazów cieplarnianych” – powiedział Poonam Muttreja, dyrektor wykonawczy Population Foundation of India. „W ciągu ostatnich 25 lat najbogatsze 10% światowej populacji było odpowiedzialne za ponad połowę wszystkich emisji dwutlenku węgla”.

Poziomy emisji dwutlenku węgla produkowanego przez najbogatszy 1% ludzkości, czyli około 63 milionów ludzi, były ponad dwukrotnie wyższe niż emisje najbiedniejszej połowy ludzkości w latach 1990-2015, według analizy z 2020 roku przeprowadzonej przez Stockholm Environment Institute i organizację non-profit Oxfam International.

Mniej narodzin

Nawet gdy populacje w niektórych krajach gwałtownie rosną, ONZ twierdzi, że oczekuje się, że wskaźniki spadną o 1% lub więcej w 61 krajach.

Raport ONZ określa obecną populację USA na 337 mln, osiągając 375 mln w 2050 r. Tempo wzrostu populacji w 2021 r. wyniosło zaledwie 0.1% i było najniższe od powstania kraju.

Aktualne liczby dotyczące światowej populacji można obserwować na stronie worldometers.info

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor