Szczepionka Novavax skuteczna w ponad 90 proc.
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Szczepionka na koronawirusa amerykańskiego koncernu Novavax wykazała w badaniach ponad 90-procentową skuteczność przeciwko zakażeniu. Wkrótce będzie to kolejny preparat dostępny po obu stronach oceanu.

W trzeciej fazie badań klinicznych wzięło udział 30 tys. ochotników ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Badanie rozpoczęło się w grudniu ubiegłego roku i objęło 29,960 dorosłych osób w 113 ośrodkach w Stanach Zjednoczonych i sześciu w Meksyku. Niektórym podano placebo – przeważnie roztwór wodny, a niektórym dwie dawki szczepionki Novavax w odstępie 21 dni. Według oficjalnych informacji opublikowanych przez koncern, wśród uczestników podczas badania stwierdzono 77 przypadków infekcji koronawirusa – 63 przypadki dotyczyły osób w grupie placebo i 14 w grupie zaszczepionej – każda z tych osób przechodziła infekcję w sposób łagodny, czyli skąpoobjawowy. Szczepionka była skuteczna w 92. proc wśród osób z wysokim ryzykiem ciężkiej infekcji i w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu umiarkowanym i ciężkim przypadkom COVID-19. Wcześniej podobne wyniki potwierdzono w Wielkiej Brytanii.

„Inny kontynent, inna populacja, różne mutacje wirusów, a jednak wciąż widzimy naprawdę dobrą skuteczność” – mówi Dr. Gregory Glenn z Novavax.

Działania niepożądane

W przesłanym komunikacje firma stwierdziła, że szczepionka była „ogólnie dobrze tolerowana”, a częste działania niepożądane obejmowały ból w miejscu wstrzyknięcia, trwający krócej niż trzy dni oraz zmęczenie, ból głowy i ból mięśni trwający do dwóch dni.

Szczepionka inna niż wszystkie

Szczepionka Novavax zwana NVX-CoV2373 jest białkowa, dwudawkowa, domięśniowa. Łączy zmodyfikowane białko wirusowe ze składnikiem pochodzenia roślinnego. W szczepionkach znajduje się więc antygen, który jest rekombinowanym białkiem koronawirusa, bez samego wirusa. Dzięki niemu organizm otrzymuje wzór białka, przeciwko któremu zaczyna wytwarzać przeciwciała, które w praktyce chronią ludzki organizm.

Zdolności produkcyjne

Jeśli szczepionka Novavax zostanie zatwierdzona przez FDA, będzie to czwarty medykament dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych – wcześniej takie zgody otrzymały preparaty Pfizer-BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson. Przedstawicielstwo Novavax poinformowało w poniedziałek, że jest w stanie osiągnąć zdolności produkcyjne rzędu 100 milionów dawek miesięcznie do końca trzeciego kwartału i 150 milionów dawek miesięcznie do czwartego kwartału 2021 roku.

fk