----- Reklama -----

LECH WALESA

11 września 2023

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Wbrew temu, co się często wydaje, szkoła „całoroczna” zwykle nie oznacza, że uczniowie ucza się w niej przez cały rok – lub przez większą liczbę dni niż pozostali. Zwykle oznacza to po prostu zmianę kalendarza, aby nie było tak długiej przerwy letniej. Poniżej dwójka ekspertów ds. edukacji – Nicole Miller i Daniel H. Robinson – odpowiada na kilka pytań dotyczących zmodyfikowanych kalendarzy szkolnych, tzw. szkoły całorocznej.

Jakie mamy rodzaje szkół całorocznych?

Pierwszy to zmodyfikowany kalendarz „jednościeżkowy” (single-track), znany również jako „kalendarz zrównoważony”. Drugi to „kalendarz wielościeżkowy” (multi-track). Żaden z nich nie jest zazwyczaj rokiem przedłużonym. Zamiast tego oba kalendarze obejmują takie rozplanowanie 180 dni szkolnych tak, aby było więcej krótkich przerw w przeciwieństwie do typowej długiej przerwy letniej.

W kalendarzach jednościeżkowych wszyscy uczniowie realizują ten sam harmonogram. W tym zrównoważonym kalendarzu często pojawiają się przerwy, które zapewniają dodatkowe możliwości nauki, ale nie w formie „szkoły letniej”. Dzięki wielościeżkowemu kalendarzowi, zwykle tworzonemu w celu łagodzenia przepełnienia szkół, niektórzy uczniowie przebywają na terenie kampusu, podczas gdy inni mają w tym czasie przerwę.

Zrównoważone kalendarze często przyjmują formę 45 dni szkolnych, po których następuje 15 dni przerwy, lub 60 dni szkolnych, po których następuje 20 dni przerwy. Inne rodzaje zmodyfikowanych kalendarzy z krótszymi przerwami istnieją w stanach takich jak Mississippi i Karolina Południowa.

Jak powszechna jest szkoła całoroczna?

Dane federalne pokazują, że popularność szkół całorocznych spada w ciągu ostatniej dekady. W roku szkolnym 2007-2008 4,4% szkół realizowało cykl całoroczny. W roku szkolnym 2017–2018 odsetek ten spadł do 2,5%.

Jednak od czasu pandemii widać oznaki ponownego zainteresowania kalendarzami całorocznymi, przynajmniej na południowym-wschodzie.

Na przykład w 2020 roku Luizjana zmodyfikowała statut szkół, aby umożliwić bardziej elastyczne kalendarze. W stanie Mississippi znaczna liczba placówek przeszła na zmodyfikowany kalendarz całoroczny, przy czym w roku szkolnym 2023–2024 taki kalendarz stosuje się w 29 ze 137 dystryktów. W Karolinie Południowej od 2022 r. jedna czwarta okręgów szkolnych przeszła na zmodyfikowany kalendarz całoroczny. Te zmodyfikowane kalendarze zazwyczaj składają się z dziewięciu tygodni zajęć szkolnych z 5–8-dniowymi przerwami, po których następuje kolejnych dziewięć tygodni zajęć w każdym semestrze.

Czy są jakieś dowody na to, że to działa?

To zależy od tego, co rozumiemy przez określenie „działa”. Jeśli oznacza to oszczędność pieniędzy poprzez uniknięcie konieczności dodawania budynków, wówczas szkoła, w której zwykle uczy się 750 uczniów, może obsłużyć 1000 uczniów, jeśli stosowany jest w niej całoroczny, wielotorowy plan zajęć. Dzieje się tak dlatego, że w harmonogramie różni uczniowie korzystają z przerw w różnych terminach.

Jeśli jednak „działanie” oznacza poprawę osiągnięć uczniów, wówczas nie ma wystarczających danych, aby odpowiedzieć na to pytanie, zwłaszcza w przypadku kalendarzy jednościeżkowych. W jednym z przeglądów stwierdzono nieco wyższe osiągnięcia uczniów w ciągu całego roku w porównaniu z tradycyjnym nauczaniem według kalendarza, ale problemem były także – naszym zdaniem – słabe badania, na których można było oprzeć wnioski.

Jakie są potencjalne wady?

Przejście na kalendarz całoroczny wiąże się z kilkoma wyzwaniami. Jednym z nich jest zmiana systemów opieki nad dziećmi, aby współpracowały z nowym kalendarzem. Innym jest zabezpieczenie środków finansowych na zapewnienie wartościowych doświadczeń edukacyjnych podczas różnych przerw. Problemy mogą również pojawić się, jeśli rodzina ma dzieci w różnych kalendarzach.

Istnieją również obawy dotyczące tego, że uczniowie szkół średnich mają mniej czasu na pracę wakacyjną i udział w tradycyjnych zajęciach letnich, takich jak obozy letnie.

Dochodzi jeszcze kwestia standardowych testów. Jeśli szkoły będą miały dłuższe przerwy, może to oznaczać mniej dni w szkole przed dniem testu.

W zależności od rodzaju kalendarza całorocznego zmiany mogą mieć wpływ na sport, w szczególności na harmonogramy treningów i meczów. Może to również stanowić problem, jeśli członkowie tego samego zespołu mają przerwy w różnym terminie.

Ponadto niektóre szkoły mogą nie mieć odpowiedniej klimatyzacji, aby były otwarte w gorące letnie miesiące.

Kalendarze wielościeżkowe mogą również negatywnie wpływać na wysiłki mające na celu powstrzymanie nauczycieli od odchodzenia z pracy.

Zyski

Z wcześniejszych badań dotyczących harmonogramów nauki wynika, że harmonogram, w którym nauka i ćwiczenia są bardziej równomiernie rozłożone w ciągu roku kalendarzowego, powinien skutkować lepszą nauką.

Mając krótsze przerwy, można zmniejszyć straty w nauce wynikające z dłuższej przerwy w lecie.

Wreszcie niektóre dystrykty szkolne mają nadzieję na zmniejszenie rotacji nauczycieli poprzez częstsze przerwy. Istnieją pewne, ale niezbyt obszerne, dowody na to, że zmodyfikowana szkoła całoroczna lepiej radzi sobie z zapewnianiem nauczycielom szansy na naładowanie baterii i powrót do klasy po każdej przerwie z nową energią.

Jedno z badań wykazało, że nauczyciele zauważyli, iż mają większą motywację do nauczania, a nauczanie w szkołach, w których obowiązują zmodyfikowane całoroczne plany zajęć, pozytywnie wpływa na osiągnięcia uczniów.

jm

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor