Szokujące wyniki badań. Generał Pułaski był kobietą?
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Generał Kazimierz Pułaski "był biologicznie kobietą" - taką szokującą tezę wysuwają naukowcy z Georgia Southern University. Na jej potwierdzenie przedstawiają wyniki wieloletnich badań szkieletu i DNA generała Pułaskiego.

Naukowcy z Georgia Southern University twierdzą, że miednica Kazimierza Pułaskiego przypominała bardziej kobiecą niż męską. Poza tym struktura twarzy i szczęki, zdaniem naukowców, również wskazuje biologicznie na kobietę.

Wyniki 14-letnich badań przedstawiono w filmie dokumentalnym wyprodukowanym przez Smithsonian Channel „Ukryte historie Ameryki: generał był kobietą? (“America’s Hidden Stories: The General Was Female?”). Pokaz 50-minutowego dokumentu odbył się 3 kwietnia.

Tajemnica Kazimierza Pułaskiego intryguje historyków od ponad 150 lat, kiedy próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy ojciec amerykańskiej kawalerii został pochowany w morzu, czy w nieoznakowanym grobie w Savannah w stanie Georgia.

W 1996 r. naukowcy otrzymali pozwolenie na przeprowadzenie badań szczątków znalezionych w obrębie Pulaski Monument w centrum Savannah. Nowe ustalenia były szokujące w tamtym czasie, ponieważ odkrycia naukowców sugerowały, że szkielet w grobowcu wskazywał biologicznie na kobietę. Dalsze prace zostały wstrzymane z powodu braku funduszy na badania DNA.

Antropolog, asystentka na Georgia Southern University, Virginia Hutton Estabrook, została wyznaczona do opieki nad próbkami kości Pułaskiego z badania z 1996 r. Jej studentka, Lisa Powell, otrzymała od swojego ojca, historyka Chucka Powella, który był członkiem zespołu badawczego z 1996 r., zgromadzone przez niego materiały. W 2005 r. obie połączyły siły i rozpoczęły ponowną analizę szkieletu Pułaskiego.

Pomoc otrzymały od Smithsonian Channel, który pomógł w finansowaniu specjalistycznych badań DNA. W skład zespołu medycznego weszła także profesor antropologii Megan Moore z Eastern Michigan University, specjalistka medycyny sądowej, która zajmuje się szkieletami osób interseksualnych (o cechach, które nie są jednoznacznie kobiece lub męskie).

Lisa Powell i archeolog z Savannah, Daniel Elliot, przebadali także kule z pocisku artyleryjskiego wystrzelonego w czasie oblężenia Savannah w 11 października w 1779 r., od którego zginął Pułaski.

Z badania DNA materiału genetycznego wynika, że Pułaski miał wrodzony przerost nadnerczy (congenital adrenal hyperplasia). Oznaczało to nadmierne wydzielanie androgenów nadnerczowych z niedoborem kortyzolu. Organizm osoby będącej biologicznie kobietą produkuje w takiej sytuacji duże ilości męskich hormonów, co może prowadzić do nietypowego rozwoju.

"To jedyna możliwość na wytłumaczenie cech szkieletu, które odkryliśmy podczas badań" - komentuje doktor Virginia Estabrook, cytowana przez "Chicago Tribune". O szokujących wynikach badań dziennik donosi w artykule "To kobieta, to nie Pulaski" (It’s a woman. It’s not Pulaski. New documentary argues Revolutionary War hero was intersex).

„Jesteśmy bardzo dumni z tego filmu dokumentalnego” - powiedziała Lisa Powell. „Jesteśmy również ogromnie wdzięczni Smithsonian Channel za ich hojne starania, które pomogły nam ukończyć tę podróż, którą mój ojciec i jego zespół rozpoczął 23 lata temu”.

„Niezbyt często zdarza się, że na nowo pisze się historię” - zauważył Tim Evans, główny producent Smithsonian Channel. „Cieszymy się, że Smithsonian Channel pokonał ostatnią milę z tym utalentowanym zespołem antropologów, którzy w końcu odkryli prawdę o jednym z wielkich amerykańskich bohaterów wojennych” - dodał.

JT