Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Do stanowego Senatu trafił projekt ustawy z propozycją dotkliwej podwyżki stanowego podatku od sprzedaży benzyny i rejestracji samochodów. Dochód miałby pomóc sfinansować naprawy dróg, mostów i systemów tranzytowych.

W ustawie przedłożonej przez stanowego senatora Martina Sandovala, demokraty z Chicago, znalazł się zapis o podniesieniu stawki stanowego podatku od sprzedaży galona benzyny z 19 centów do 44 centów.

Stanowy podatek od paliwa w Illinois został ostatnio podniesiony w 1990 r., z 16 centów za galon do obecnych 19 centów.

Sandoval zaproponował także podwyżkę opłaty za tablice rejestracyjne samochodu osobowego z $98 do $148. W projekcie ustawy jest także zapis o podniesieniu z $17.50 do nawet $1,000 opłaty za rejestrację samochodu z silnikiem elektrycznym. Opłata za wydanie prawa jazdy wzrosłaby z $30 do $60.

Jak oszacowano w ustawie, którą zajmuje się stanowy Senat, dzięki podwyżce do budżetu mogą wpłynąć dodatkowe prawie $2.4 mld ocznie.

“Od dziesięcioleci nie dofinansowujemy naszej infrastruktury transportowej, a efektem końcowym jest to, że mamy drogi pokryte dziurami, na których naprawę nie możemy sobie pozwolić i ponad 2,300 mostów, które mają niedobory strukturalne” - stwierdził Sandoval. który jest przewodniczącym senackiej komisji ds. transportu. „Problem zbyt długo pogarsza się, a teraz jest czas na zdecydowane działania”.

Gubernator J.B. Pritzker powiedział, że chce nadać priorytet kompleksowej ustawie o infrastrukturze, aby zebrać jak najwięcej pieniędzy federalnych.

Metropolitan Planning Council, która zajmuje się kwestiami tranzytu regionalnego i infrastruktury, szacuje, że Illinois potrzebuje $4 miliardy rocznie przez ponad 10 lat, aby wykonać niezbędne remonty.

Od 2012 r. 31 stanów zatwierdziło plany zwiększenia dodatkowych przychodów na infrastrukturę, głównie dzięki podwyżce podatku od sprzedaży paliwa - wynika z danych organizacji non-profit Transportation for America.

Illinois Policy Institute, konserwatywny think tank, twierdzi, że obecny podatek od sprzedaży benzyny jest już wysoki. Średnio w naszym stanie do rachunku od sprzedaży jednego galona benzyny doliczane jest 55.91 centa, w tym są federalne, stanowe i lokalne podatki i opłaty.

„Podwojenie stanowego podatku od benzyny spowodowałoby, że Illinois byłoby drugim co do wielkości stanem w kraju z takim obciążeniem podatkowym” - oświadczył Orphe Divounguy, główny ekonomista instytutu. „Szczerze mówiąc, mieszkańcy Illinois nie mogą sobie na to pozwolić - szczególnie kierowcy o niskich dochodach”.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location