----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie wyobrażał sobie, że flagowy festiwal kulinarny nie odbędzie w Wietrznym Mieście. Taste of Chicago to ikona, która przyciąga, a właściwie przyciągała do Chicago setki tysięcy ludzi z całych Stanów Zjednoczonych – restauratorów, muzyków i co najważniejsze… smakoszy. Tym razem Grant Park nie zapełni się ludźmi, bo impreza odbywa się w zupełnie innej formie. Dlaczego? Każdy wie. 

„Ten rok jest inny dla nas wszystkich, ale duch Taste of Chicago jest wiecznie żywy, a posiłki i wirtualne wydarzenia pokazują różnorodną i legendarną scenę kulinarną, muzyczną i artystyczną Chicago” – powiedział Mark Kelly, komisarz Departamentu Kultury i Wydarzeń Specjalnych. Wirtualny festiwal, bo właśnie w takiej formule się odbywa, rozpoczął się w środę i potrwa do niedzieli. Oficjalna nazwa wydarzenia to „Taste of Chicago To-Go”. Nazwa zdradza zamysł organizatora, którym są władze miasta. Co przygotowano?

Przede wszystkim przewodnik. Znajdują się w nim adresy restauracji i lokalizacje food-trucków, które brałyby udział w festiwalu, gdyby ten odbywał się w tradycyjnej formie. Sytuacja jest jaka jest, można udać do ulubionego lokalu i zamówić to, co się chce – np. na wynos. To samo dotyczy food-trucków.

„Lokalne restauracje są kręgosłupem naszych dzielnic. Musieliśmy znaleźć taką drogą, która zapewni wsparcie zarówno im, jak i mieszkańcom Chicago. Pamiętamy o zachowaniu bezpieczeństwa” – dodał Kelly.

Gra jest warta świeczki. We wspomnianym przewodniku nie zabrakło takich restauracji, jak BJ's Market & Bakery, Connie's Pizza, Eli's Cheesecake, czy Lou Malnati's. Kolejnym elementem, ale już nie nowym, bo sprawdzonym w ubiegłym roku, jest program Community Eats. Ma zagwarantować darmowe posiłki dla najbardziej potrzebujących, a ze względu na wyjątkową sytuację w tym roku otrzymają je także ratownicy medyczni i lekarze walczący z epidemią koronawirusa. Jedzenie będzie serwowane pod szpitalami i punktami medycznymi.

O tym, że pokazy kulinarne on-line mogą być głównym punktem programu tegorocznego Taste of Chicago mówiło się od jakiegoś czasu. Organizatorzy codziennie o 12 w południe transmitują je na platformie YouTube. Potrawy przyrządzają najbardziej znani szefowie kuchni z Chicago, np. Maya-Camille Broussard z Justice of the Pies, Carlos Gaytan z restauracji Tzuco, czy Darnell Reed z Southern Kitchen Luelli.

Taste of Chicago to nie tylko festiwal kulinarny, nie należy zapominać o jego muzycznym charakterze. Wydarzenia muzyczno-taneczne, takie jak np. “Millennium Park at Home” także są i będą dostępne online do niedzieli włącznie. Harmonogram pokazów i przewodnik po polecanych i rekomendowanych restauracjach można znaleźć na stronie internetowej Chicago.gov

FK