Testy na koronawirusa, skąd biorą się rozbieżności w cenach?
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wśród epidemiologów z całego panuje wspólne przekonanie, że tylko testowanie obywateli na szeroką skalę daje nadzieję na zakończenie epidemii koronawirusa, a przynajmniej jej zahamowanie. W Stanach Zjednoczonych osoby mające wykupione ubezpieczenie, testy na koronawirusa mogą wykonać za darmo - koszt wykonania badania w punktach publicznych jest pokrywany z pieniędzy federalnych pochodzących z tarczy antykryzysowej (CARES Act). Są jednak takie przypadki, w których za test trzeba płacić – chodzi przede wszystkim o zastosowanie komercyjne, ale nie tylko. Szpitale i laboratoria mogą ustalać własne ceny za testy PCR dla osób ubezpieczonych prywatnie i nieubezpieczonych. Te grupy w niektórych przypadkach także mają refundowane testy, ale są punkty, w których trzeba za nie płacić. Rozpiętość cen jest duża – waha się od kilkudziesięciu do niemal tysiąca dolarów.  

„Pobieranie opłat za test nie jest nielegalne. Poszczególne placówki mogą to robić i mamy tego przykłady” – twierdzi Karen Pollitz z Kaiser Family Foundation.

Kaiser Family Foundation zbadała ceny testów PCR w każdym stanie i opublikowała wyniki badań. Ceny wahały się od $20 do $850 za laboratoryjny test wymazowy. W mniej więcej połowie placówek wynosiły od $100 do $199. W prawie jednej piątej za test trzeba było zapłacić ponad $200. Dziennikarze stacji CBS przeprowadzili podobne badanie na terenie metropolii chicagowskiej - także znaleźli kilka placówek, w których wykonanie testu to wydatek ponad $200. Pollitz potwierdziła, że na terenie kraju ceny za test wynoszące ponad 100 dolarów są normalne, a coraz wyższe kwoty często przekraczające wspomniane $200 nie są żadną anomalią.

Eksperci z Kaiser Family Foundation przypominają, że każda placówka wykonująca testy za pieniądze powinna opublikować szczegółowy cennik na swojej stronie internetowej, i warto o tym pamiętać. W trakcie przygotowywania raportu cennik nie był umieszony na stronach internetowych jednej czwartej sprawdzanych placówek. Witryna Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej zawiera specjalną zakładkę służącą do wyszukiwania punktów wykonujących bezpłatne testy w najbliższej okolicy.  

fk