----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

20 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

W ramach działań marketingowych Illinois planuje zmienić nazwę karpia azjatyckiego, co ma pomóc wprowadzić tę inwazyjną dla lokalnego środowiska rybę do restauracyjnych menu i na domowe stoły.

Nowa nazwa zostanie ujawniona wkrótce, bo w środę, 22 czerwca.

Stanowy Departament Zasobów Naturalnych (IDNR) od dawna próbuje zmienić naszą opinię o karpiu azjatyckim (w jęz. polskim nazywany jest tołpygą).  Kosztem około 600,000 dolarów podjęto kolejną inicjatywę, w ramach której pozyskani zostaną dystrybutorzy, sprzedawcy i restauracje współpracujące z projektem.

Jayette Bolinski, dyrektor ds. komunikacji w IDNR powiedziała, że ​​celem jest zwiększenie konsumpcji tej ryby wśród ludzi. „Istnieje wiele dezinformacji na temat azjatyckiego karpia. Ludzie po prostu nie są skłonni do ich jedzenia, mimo że są spożywane na całym świecie, a zwłaszcza w Chinach, gdzie są uważane za przysmak” – powiedziała.

„(Próbujemy) stworzyć popyt na te ryby, zachęcić ludzi do ich jedzenia, aby pomóc stworzyć zapotrzebowanie na połowów komercyjny, co pomoże zmniejszyć jej pogłowie w wodach stanowych (głównie Illinois River). A potem pomysł jest taki, że rozpropagujemy to na cały kraj” – powiedziała Bolinski.

Zmiana nazwy kilka razy się udała

Prof. Pradeep Chintagunta z University of Chicago powiedział, że zmiana nazwy (rebranding) zadziałała na inne gatunki. „Chilean sea bass, z tego co rozumiem, w rzeczywistości antarem patagońskim. Myślę więc, że było to całkiem udane.”

Poza tym mamy orange roughy, która była pierwotnie znana jako slimehead, a krab peekytoe był kiedyś znany jako krab błotny.

Chintagunta wspomniał również o sukcesie innych produktów spożywczych po zmianie nazwy. „Jeśli pomyślisz o branży suszonych śliwek w supermarkecie, to sprzedają się lepiej po odejściu od ich wizerunku i nazwy, gdyż wcześniej kojarzyły się z konsumpcją przez starszych ludzi”.

Karp azjatycki ma wysoką wartość odżywczą i bardzo niski poziom rtęci, a jednocześnie jego mięso jest  bogate w kwasy omega-3.

„Kiedy idziemy do restauracji typu fast-food i jemy filet rybny w kanapce, często nie wiemy, jakich ryb do tego używają” – mówi prof. Chintagunta, ale ostrzega, że zmiana nastawienia będzie trudna. „Dopóki będzie dobrze smakować mogą nie mieć nic przeciwko pochodzeniu mięsa”.

Skąd się wziął w amerykańskich rzekach

Szybko rozmnażające się ryby przypadkowo przedostały się do Mississippi w latach 70. XX wieku, po sprowadzeniu ich z Azji Południowo-Wschodniej, aby pomóc w czyszczeniu zbiorników retencyjnych gospodarstw rybnych w południowych stanach. Po powodziach i przypadkowym wypuszczeniu do rzeki zaczęły migrować na północ.

Według IDNR, karp azjatycki może zagrozić komercyjnemu rybołówstwu w Wielkich Jeziorach, którego wartość wycenia się na 7 miliardów rocznie. Odkąd ryby zostały wypuszczone do Missisipi, lokalne, stanowe i federalne jednostki rządowe współpracują, aby zapobiec przedostawaniu się ryb do jeziora Michigan. „Kiedy spojrzysz na mapę, zobaczysz, że rzeka Illinois jest jedynym kanałem, który łączy Missisipi z Michigan i innymi Wielkimi Jeziorami” – mówi Boliński.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----