----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Około 2,300 z nich to uczniowie szkół specjalnych. CPS ma nadzieję, że wszyscy uczniowie ze specjalnymi potrzebami będą mieli dostęp do usług transportowych po zimowej przerwie.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego pod koniec sierpnia, 3,800 uczniów chicagowskich szkół publicznych, w tym 2,300 dzieci ze specjalnymi potrzebami, dowiedziało się, że nie przyjedzie po nich szkolny autobus. Do tej pory nie udało się rozwiązać kryzysu związanego ze szkolnym transportem.

Urzędnicy CPS, podobnie jak dystrykty szkolne w całym kraju, obwiniało za problemy z transportem krajowy niedobór kierowców autobusów, w tym masowe rezygnacje pracowników związane z wprowadzeniem wymogu szczepień przeciwko Covid.

Przedstawiciele CPS twierdzą, że 97% z tych 3,800 uczniów, którym nie zaoferowano transportu autobusowego, znalazło inne sposoby na dotarcie do szkoły w czasie, gdy dystrykt stara się opracować stałe rozwiązania. Ale w tym roku szkolnym ponad 100 uczniów nigdy nie dotarło do szkoły, większość z nich to osoby ze specjalnymi potrzebami. 51 w dalszym ciągu jest zapisanych do szkół, reszta została przeniesiona, zrezygnowała z nauki lub dystrykt utracił z nimi kontakt. Tych 51 uczniów w dalszym ciągu zapisanych do szkół miało zostać dodanych do tras autobusowych do piątku, 29 października.

W przypadku dzieci, które same docierają do szkoły, dystrykt zaoferował rodzinom środki finansowe na pokrycie kosztów dojazdów.

CPS poinformowało w ubiegłym tygodniu, że rozpoczęło współpracę z dodatkowymi firmami, które już wkrótce zaczną świadczyć usługi transportowe dla uczniów. Celem dystryktu jest zapewnienie, że po przerwie świątecznej wszyscy uczniowie będą mieć zapewniony dojazd od szkoły.

Jednak obecna sytuacja oburzyła rodziców i adwokatów. W ubiegłym miesiącu niektórzy złożyli oficjalną skargę do Illinois State Board of Education, twierdząc, że CPS nie zapewnia odpowiedniego dostępu do edukacji uczniom niepełnosprawnym. Uważają również, że CPS powinno zapewnić opcje nauczania zdalnego, jeśli nie jest w stanie świadczyć usług autobusowych wszystkich uczniom. Adwokaci domagają się również, aby dystrykt traktował priorytetowo uczniów niepełnosprawnych przy wyznaczaniu tras autobusowych.

Rzeczniczka Illinois State Board of Education poinformowała w wydanym oświadczeniu, że agencja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Jeśli władze stanu uznają, że CPS naruszyło swój obowiązek zapewnienia „bezpłatnej i odpowiedniej edukacji publicznej” uczniom niepełnosprawnym, podejmie „działania naprawcze”, które mogą obejmować zapewnienie usług dla kwalifikujących się uczniów.

jm