----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Stan Illinois znalazł się na szczycie rankingu regionów USA z największą liczbą wyprowadzek. Z raportu "U.S. Moving Migration Patterns" z 2020 roku wynika, że mieszkańcy północnego i środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych najchętniej emigrują na południowy wschód i zachód Ameryki.

W rankingu migracji, w którym zdecydowanie prowadzi Illinois, znalazły się także Nowy Jork, Kalifornia, New Jersey i Maryland. Amerykanie najchętniej przeprowadzają się do Idaho, Arizony, Karoliny Południowej, Tennessee i Karoliny Północnej.

Jak wygląda poziom migracji dla Illinois?

Jak podaje raport "U.S. Moving Migration Patterns" stosunek mieszkańców, którzy przenieśli się do Illinois, do tych, którzy definitywnie rozstali się ze stanem, wynosi 31 do 69 proc. W przypadku Nowego Jorku odsetek migracji wyniósł odpowiednio 35 i 65 proc. zaś Kalifornia, New Jersey i Zachodnia Wirginia odnotowały po 36 proc. przyjazdów i 64 proc. wyjazdów. Z Michigan z kolei wyjechało 60 proc., a przyjechało 40, podczas gdy w Pensylwanii odnotowano 59 proc. wyjazdów w porównaniu do 41 proc. przyjazdów. Obszary metropolitarne z największym odsetkiem wyprowadzek to Nowy Jork, Chicago, Anaheim, San Diego i Riverside (Kalifornia).

Dokąd najchętniej emigrują mieszkańcy Illinois?

Jak wynika z raportu Stackera za 2019 rok byli mieszkańcy Illinois najchętniej przenosili się do Indiany. W badanym roku 36,328 mieszkańców przeprowadziło się do sąsiedniego stanu, co stanowiło 11.8 proc. wszystkich zmieniających miejsce zamieszkania mieszkańców Illinois. W tym samym czasie 17,156 osób przeprowadziło się z Indiany do Illinois. To więcej niż z jakiegokolwiek innego stanu. Z kolei Illinois uplasowało się na drugim miejscu kierunków przeprowadzek dla mieszkańców Indiany.

Na drugim miejscu zestawienia najpopularniejszych kierunków wyprowadzek z Illinois znalazła się Floryda. W 2019 roku blisko 24.5 tys. mieszkańców Illinois przeprowadziło się do słonecznego stanu. W tym samym czasie 14.5 tys. mieszkańców Florydy zdecydowało się na przeprowadzkę do Illinois. Kalifornia jest także często wybieranym przez byłych mieszkańców Illinois kierunkiem migracyjnym. Odsetek migracji z Illinois do Kalifornii jest podobny do wyprowadzek na Florydę. W 2019 roku 24 tys. mieszkańców Illinois wyprowadziło się do Kalifornii, a 14.6 tys. Kalifornijczyków zdecydowało się przenieść do Illinois. W 2019 roku spora grupa byłych mieszkańców Illinois przeprowadziła się do Teksasu (23.7 tys.) i do Wisconsin (22.4 tys.)

Dlaczego Amerykanie uciekają z północnego i środkowego zachodu?

Według ekspertów za taki stan rzeczy odpowiadają przede wszystkim wysokie koszty życia, problem z zatrudnieniem i srogie zimy. Co więcej niektóre stany, w tym Floryda, Tennessee i Teksas nie pobierają od mieszkańców stanowego podatku dochodowego, z kolei w Arizonie, Karolinie Północnej i Karolinie Południowej stawki podatku dochodowego pozostają na stosunkowo niskim poziomie. Jako plusy Idaho wymieniono z kolei niższe koszty utrzymania i wolniejsze tempo życia. Upraszczając - święty spokój. Phoenix, Houston, Dallas, Atlanta i Denver to zaś miasta, do których Amerykanie przeprowadzają się najczęściej.

al