Ugoda w sprawie naruszeń prywatności przez Facebooka zatwierdzona
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Sędzia federalny zatwierdził w piątek ugodę w wysokości 650 milionów dolarów w sprawie dotyczącej naruszeń prywatności przez giganta mediów społecznościowych. Facebook został oskarżony o oznaczanie zdjęć i wykorzystywanie danych biometrycznych bez zgody swoich użytkowników.

Sędzia James Donato zatwierdził ugodę w pozwie zbiorowym złożonym w Illinois w 2015 roku, który dotyczy prawie 1.6 miliona użytkowników Facebooka w naszym stanie, nazywając ją jedną z największych w historii dotyczących kwestii naruszenia prywatności.

„To wielka wygrana dla konsumentów w ciągle kwestionowanym obszarze prywatności cyfrowej” – powiedział.

Każda osoba, która dołączyła do pozwu zbiorowego, otrzyma co najmniej 345 dolarów. Jay Edelson, adwokat z Chicago, który złożył pozew, twierdzi, iż czeki mogą zostać dostarczone pocztą w ciągu dwóch miesięcy, chyba że orzeczenie zostanie zaskarżone.

W złożonym pozwie oskarżono giganta mediów społecznościowych o naruszenie prawa ochrony prywatności stanu Illinois i wykorzystywanie technologii rozpoznawania twarzy do gromadzenia i przechowywania danych użytkowników bez uzyskania ich zgody. Prawo stanu Illinois zabrania gromadzenia jakichkolwiek danych biometrycznych, w tym zdjęć twarzy czy odcisków palców, bez uzyskania wcześniejszej zgody. Stanowa ustawa dotycząca prywatności danych biometrycznym umożliwia konsumentom pozywanie firm, które nie uzyskały pozwolenia przez zebraniem danych, takich jak zdjęcia twarzy czy odciski palców.

Od czasu złożenia pozwu firma Facebook zmieniła swój system oznaczania (tagowania) zdjęć.

jm