----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ulga podatkowa na dzieci w wysokości 250 lub 300 dolarów na dziecko stanowi według Białego Domu „największa ulgę podatkową na dzieci w historii” dla większości pracujących rodzin.

Pierwsza z sześciu comiesięcznych płatności została automatycznie wysłana w połowie tego miesiąca osobom, które złożyły zeznania podatkowe za rok 2019 lub 2020 lub zarejestrowały się, aby otrzymać płatności z pakietu stymulacyjnego.

Podczas gdy prezydent Joe Biden wzywa Kongres do przedłużenia ulgi podatkowej na kolejne lata, niektórzy krytycy ostrzegają, że automatyczne płatności docierają tylko do tych, którzy płacą podatki, a najbiedniejsi mogą zostać wykluczeni z tej formy pomocy.

Z raportu Amerykańskiego Biura Spisu Ludności za rok 2019 wynika, że w Illinois ok. 11.5% mieszkańców żyje w ubóstwie. W całym kraju ok. 8% gospodarstw domowych zarobiło od 15,000 do 24,999 dolarów w 2019 r.

„Ulga podatkowa na dzieci to świetny program, ale tak naprawdę nie dociera do wielu najbardziej potrzebujących osób z tego samego powodu, dla którego nie dotarły do nich czeki stymulacyjne – ponieważ jest administrowana przez IRS” – powiedział Tyler Hall, rzecznik prasowy organizacji non-profit Give Directly.

Ponieważ gospodarstwa domowe, w których małżeństwo zarabia mniej niż prawie 25,000 dolarów są zwolnione z podatku dochodowego, a około 1/3 Amerykanów żyjących w ubóstwie nie jest zarejestrowana w żadnym rządowym programie pomocy – dostęp do ulg podatkowych na dzieci może być utrudniony, zwłaszcza dla osób bez dostępu do internetu, konta bankowego lub stałego adresu pocztowego – powiedział Hall.

Zwolennicy programu twierdzą, iż jeśli zostanie on wprowadzony na stałe, może nawet o połowę zmniejszyć ubóstwo dzieci w Stanach Zjednoczonych. Hall stwierdził, że pierwszym krokiem powinno być zapewnienie świadczeń osobom najbardziej potrzebującym.

„Istnieje wiele sposobów na dotarcie do ludzi żyjących w ubóstwie, w zależności od miejsca, w którym żyją” – powiedział.

Rodziny posiadające co najmniej jedno kwalifikujące się dziecko i zarabiające mniej niż $24,800 jako małżeństwo, $18,650 dla głowy rodziny lub $12,400 dla pojedynczej osoby, mogą skorzystać z narzędzi IRS do samodzielnej rejestracji, aby otrzymać ulgę podatkową na dziecko i zaległe płatności stymulacyjne – wynika z informacji Białego Domu.

jm