----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

28 marca 2019

Udostępnij znajomym:

Dziury na ulicach to zmora kierowców po każdej zimie w Chicago. Już wiadomo, że zgłoszeń o uciążliwych wyrw w asfalcie jest więcej niż rok temu. Władze miasta zapewniają, że trwają prace nad ich łataniem.

W porównaniu z ubiegłym sezonem zimowym, o 22 procent wzrosła liczba skarg mieszkańców Chicago dotyczących dziur na ulicach naszego miasta. Dane te dotyczą okresu od grudnia ub. roku do lutego 2019 r. i opublikowane zostały przez chicagowski departament transportu (CDOT). Liczba skarg złożonych w pierwszych dwóch miesiącach 2019 roku wyniosła 16,569, w porównaniu do 13,605 rok wcześniej.

W 2014 roku, kiedy nasze miasto zmagało się z “Chiberią”, wyjątkowo śnieżną i mroźna zimą, do miasta zgłoszono 70,248 dziur i wyrw w asfalcie wymagających naprawy. W czasie łagodniejszej zimy w 2016 roku liczba ta wynosiła 37,953.

Śnieg, lód i wilgoć przyczyniają się do powstawania dziur. Szczególnie wpływa na to cykl ujemnych temperatur, po którym następuje znaczne ocieplenie. W miarę starzenia się asfaltu powstają w nim pęknięcia, w które dostaje się woda. Gdy temperatura spada, woda zamarza i “rozsadza” nawierzchnię, w której tworzą się dziury pod kołami przejeżdżających samochodów.

Aby poradzić sobie z oczekiwanym wzrostem uszkodzeń nawierzchni spowodowanym rekordowymi mrozami, a następnie znacznym ociepleniem, których doświadczaliśmy tej zimy, burmistrz Emanuel zalecił, aby załogi departamentu transportu pracowały siedem dni w tygodniu.

Służby drogowe załatały od grudnia do lutego 157,976 dziur na głównych i bocznych ulicach, w ub. roku w tym samym okresie liczba ta wynosiła 146,825 - podał CDOT.

Od kwietnia ruszą prace przy pokrywaniu 315 mil dróg nową nawierzchnią. Obejmą m.in. Sheridan Road - na odcinku od Devon do Touhy, Foster Avenue - od East River Road do Harlem Avenue, Kedzie Avenue - od Jackson do Ogden i Austin Boulevard - od Lake Street do North Avenue.

Widzisz dziury w jezdniach? Daj znać miastu

Miasto oferuje w ramach niealarmowego centrum 311, serwis pod nazwą "Pothole Tracker". Na stronie 311.chicago.gov można zgłosić, gdzie jest dziura wymagające załatania.

Podobną funkcję ma także "Chicago Work" – miejska aplikacja na smartfony i tablety, która umożliwia mieszkańcom przesłanie do miasta zgłoszenia dziur w jezdni. Innym sposobem jest wykonanie bezpośredniego telefonu pod miejski numer 311 albo wysłanie smsa "Chicago" pod numer 311311.

Problemy z nawierzchnią można też zgłaszać do biura radnych w naszej dzielnicy. 

Dziury na autostradzie należy zgłosić do stanowego departamentu Transportu (IDOT) pod numer 800-452-4363 albo przez internet.

Uszkodziłeś samochód na dziurze?

Wnioski o zwrot kosztów naprawy samochodów uszkodzonych na dziurach w nawierzchni dróg należy składać do biura sekretarza miasta. Poszkodowani kierowcy skarżą się na zniszczone opony, uszkodzone podwozia, a nawet pęknięte szyby.

Zainteresowani powinni odwiedzić stronę internetową City Clerk of Chicago i wypełnić formularz (www.chicityclerk.com/community-affairs/claims) i wysłać go pod podany tam adres wraz z raportem policyjnym i rachunkiem za naprawę uszkodzeń.

Należy podać dokładny adres zdarzenia, datę, godzinę oraz rachunek z naprawy lub co najmniej dwie wyceny. Miasto – jeśli pozytywnie rozpatrzy skargę – zwraca zwykle połowę kosztów, w myśl zasady, że kierowca ponosi częściową odpowiedzialność za uszkodzenie swojego samochodu.

Departament transportu w Illinois, który zarządza drogami stanowymi, nie prowadzi rejestru dziur podobnie jak Chicago – poinformował Guy Tridgell, rzecznik departamentu. Kierowcy mogą zgłaszać informacje o dziurach na stronie internetowej departamentu: http://apps.dot.illinois.gov/WER/?from=1.

Kierowcy mogą również zgłaszać do stanu roszczenia o szkody wyrządzone przez wjechaniem w dziurę, jednak formularz, który należy w tej sprawie wypełnić, nie jest dostępny na stronie i można go uzyskać w biurze IDOT.

Jeśli do uszkodzenia doszło na drodze, którą zarządza powiat Cook, kierowcy mogą dzwonić pod numer: 847-705-4401 lub udać się do biura departamentu transportu w Illinois, pod adresem 201 West Center Court w miejscowości Schaumburg, aby otrzymać odpowiedni formularz.

JT

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor