----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Linie United zapowiedziały, że będą wymagać od swoich pracowników w USA zaszczepienia się przeciwko Covid-19 do końca października, być może wcześniej, dołączając tym samym do rosnącej liczby dużych korporacji, które reagują na gwałtowny wzrost liczby zachorowań.

Liderzy firmy nazwali to kwestią bezpieczeństwa i przytoczyli „niesamowicie przekonujące” dowody skuteczności szczepionek.

„Wiemy, że niektórzy z was nie zgodzą się z tą decyzją, aby wymagać szczepionki dla wszystkich pracowników United” - powiedzieli pracownikom w piątek dyrektor generalny Scott Kirby i prezes Brett Hart. Dodali jednak, że „fakty są jasne: każdy jest bezpieczniejszy, gdy wszyscy są zaszczepieni”.

United Airlines, zatrudniające 67,000 pracowników w Stanach Zjednoczonych, jest pierwszą dużą linią lotniczą w USA, która ogłosiła, że będzie wymagać szczepień od pracowników. Linia lotnicza od połowy czerwca wymaga już szczepień od nowych pracowników. Osoby niezaszczepione są zobowiązani do noszenia maseczek w biurach firmy. Linie szacują, że ok. 90% ich pilotów i blisko 80% personelu pokładowego jest już zaszczepionych.

W piątek United poinformowało amerykańskich pracowników, że będą musieli zostać w pełni zaszczepieni do 25 października lub pięć tygodni po tym, jak Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdzi jakąkolwiek szczepionkę – w zależności od tego, która data nastąpi wcześniej. Do tej pory FDA przyznała jedynie zgodę na użycie awaryjne szczepionek Pfizer, Moderna lub Johnson & Johnson. Pełna aprobata jest oczekiwana wkrótce. Każdy pracownik będzie musiał przesłać do firmy zdjęcie swojej karty szczepień. Ci, którzy tego nie zrobią, zostaną zwolnieni, z wyjątkami przyznawanymi tylko z powodów religijnych lub zdrowotnych, powiedzieli urzędnicy.

Podobnie jak United, Delta Air Lines uruchomiła ośrodek szczepień dla pracowników i ostatnio zaczęła wymagać szczepień od nowych pracowników. Dyrektor generalny Delta Ed Bastian powiedział w tym tygodniu, że 73% pracowników linii lotniczej jest zaszczepionych. Kierownictwo innych linii lotniczych w podobny sposób zachęcało swoich pracowników do zaszczepiania się, oferując nawet premie i płatne urlopy, ale nie uczynili ich obowiązkowymi.

Co z pasażerami?

Linie lotnicze i inne firmy z branży turystycznej zostały szczególnie mocno dotknięte pandemią, co doprowadziło do ostrych ograniczeń w podróżowaniu. Stany Zjednoczone wymagają od osób wjeżdżających do kraju, w tym obywateli USA, okazania dowodu negatywnego wyniku testu na COVID-19, a administracja Bidena planuje wymagać zaszczepienia obywateli spoza USA przed wjazdem do kraju.

Jeden z członków zarządu United poinformował, że linie lotnicze nie planują wymagać szczepień od pasażerów, nazywając to decyzją rządową. Prezesi Delta i American podobnie wykluczyli mandat dla pasażerów.

jm