14 marca 2023

Udostępnij znajomym:

W piątek upadł Silicon Valley Bank, który był 16. co do wielkości bankiem w Stanach Zjednoczonych. To największe bankructwo w USA od 2008 r. To nie koniec złych informacji, bo w niedzielę upadł kolejny - nowojorski bank Signature. Według stanu na koniec 2022 roku posiadał on 110,36 mld dolarów w aktywach i 88,59 mld dolarów w depozytach. Według ostatnich oficjalnych danych prawie jedna czwarta tych środków pochodziła z kryptowalut. Signature był bankiem komercyjnym z oddziałami w Nowym Jorku, Connecticut, Kalifornii, Nevadzie i Karolinie Północnej.

Upadek SVB dziwi nawet ludzi z branży

Instytucja wspierała finansowo prawię połowę wszystkich startupów dotowanych przez fundusze venture capital w Stanach Zjednoczonych. Ten upadek jest największy w USA od 2008 r. i drugi w historii. SVB był to tzw. bank regionalny, to znaczy nie obejmował swoim zasięgiem całych Stanów Zjednoczonych. Nie był jednak mały - jeszcze w czwartek na chwilę przed swoim upadkiem był mniej więcej dwa razy większy pod względem wartości giełdowej niż największy polski bank PKO BP. To właśnie z usług SVB korzystało większość firm teleinformatycznych z Doliny Krzemowej.

Powody

Przemysław Kwiecień, główny ekonomista Domu Maklerskiego XTB, zwrócił uwagę, że SVB był bankiem nastawionym na firmy technologiczne bazujące na kryptowalutach, które przeżywały bardzo dobry okres rozwoju w 2021 roku, kiedy pozyskiwanie kapitału było łatwe, a na pewno łatwiejsze niż teraz.

„W związku z tym dokonywały wielu depozytów w banku. Bank później zainwestował te depozyty w obligacje amerykańskiego rządu, które wtedy były drogie, bo Fed prowadził luźną politykę pieniężną. Sytuacja się zmieniła ze względu na podwyżki stóp procentowych” – wyjaśnił ekspert. Same podwyżki stóp procentowych stopniowo wprowadzane przez Fed, czyli bank centralny, mają na celu zahamowanie wysokiej inflacji. Podwyżka stóp procentowych oznacza, że rządowe obligacje tracą na wartości, a właśnie w taki sposób – jak powiedział ekspert – depozyty klientów lokują banki komercyjne. Jak pisze "The New York Times", bankructwo banku to cios przede wszystkim dla biznesu, zwłaszcza dla sektorów zajmujących się świadczeniem usług profesjonalnych. Bank specjalizował się w obsługiwaniu między innymi firm prawniczych.

Klientom banków pomoże państwo

Departament Skarbu USA i inne organy regulacyjne banków we wspólnym oświadczeniu uspokajają, że wszyscy deponenci Signature Bank i Silicon Valley Bank otrzymają swoje pieniądze, a "żadne straty nie zostaną poniesione przez podatnika". Administracja prezydenta zadecydowała o zabezpieczeniu wszystkich depozytów w bankach, niezależnie od kwoty. Ten ruch ma na celu zapobiegnięciu rozprzestrzeniania się gorączki finansowej (znanej choćby z lat trzydziestych XX wieku), w czym pomogły zabezpieczenia wprowadzone po kryzysie z roku 2008. Prezydent USA w swoim oświadczeniu zapewnił, że instytucje finansowe zabezpieczyły pracowników i małe przedsiębiorstwa oraz amerykański system finansowy.

Amerykanie i amerykańskie przedsiębiorstwa mogą mieć pewność, że ich depozyty bankowe będą dostępne, gdy będą ich potrzebować – napisał Joe Biden.

Co dalej? Słowa proroka?

„Amerykańskie banki posiadają ok. 620 mld dol. niezrealizowanych strat. Ich całkowity kapitał własny wynosi 2,2 bln dol. To 28 proc. kapitału własnego i obejmuje takie banki, jak JPMorgan czy Citi. Dla wielu mniejszych banków wskaźnik ten (stosunek niezrealizowanych strat do kapitału własnego – przyp. red.) jest bliski 50 proc. Jeśli dojdzie do runu, to (mniejsze banki – red.) będą bliskie śmierci, tak jak SVB – napisał na Twitterze Nouriel Roubini. Ekonomista nazywany jest również „Doktorem Zagładą”, gdyż przewidział kryzys w 2008 roku. Upadłość SVB już odbija się na innych mniejszych bankach. First Republic, który na otwarcie rynku giełdowego w USA stracił w poniedziałek 75 proc. swojej wartości, a od czwartku – 80 proc. PacWest Bancorp stracił ponad 40 proc., Western Alliance Bancorp ponad 70 proc. Zions Bancorporation blisko 40 proc., KeyCorp blisko 25 proc.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor