Utonięcie jest ciche i szybkie
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Lokalni urzędnicy przypominają mieszkańcom miasta o bezpiecznym korzystaniu z letnich kąpieli, zwracając uwagę na to, że w ubiegłym roku w jeziorze Michigan utonęła rekordowa ilość osób.

56 osób utonęło w jeziorze Michigan w 2020 roku – poinformował Dave Benjamin, współtwórca projektu Great Lakes Surf Rescure Project, w ramach którego monitorowana jest liczba utonięć.

Średnio do prawie połowy wszystkich utonięć w wodach Wielkich Jezior dochodzi w jeziorze Michigan. Połowa z nich ma miejsce na południowym krańcu jeziora. „Tak więc południowy kraniec jeziora Michigan jest najbardziej śmiercionośnym miejscem Wielkich Jezior” - powiedział.

Do tej pory w 2021 roku w Wielkich Jeziorach utonęły już 24 osoby, z czego dziewięć w jeziorze Michigan.

„Wielkie Jeziora stwarzają o wiele więcej zagrożeń niż basen na podwórku czy basen publiczny” – ostrzega Benjamin. „Woda zawsze stwarza zagrożenie, a w przypadku Wielkich Jezior rośnie ono wielokrotnie”.

Każda plaża w Chicago ma swoje charakterystyczne cechy, takie jak głębokość wody, dlatego warto poznać dany teren, zanim skorzystamy z możliwości kąpieli. Może to obejmować np. rozmowę z obecnym na plaży ratownikiem, który wyjaśni, jak szybko po wejściu do wody może się ona zrobić niebezpiecznie głęboka – twierdzi Melaney Baird, z Chicago Park District.

Doktor Michelle Macy, lekarz medycyny ratunkowej w Szpitalu Dziecięcym w Lurie, przypomina, że ludzie powinni wiedzieć, gdzie znajduje się ratownik czy punkt pomocy, gdy idą na plażę, a jeśli ich dzieci nie czują się zbyt pewnie w wodzie, powinny nosić kamizelki ratunkowe. Macy powiedziała, że najgorsze chwile w jej pracy to te, kiedy musi powiedzieć rodzicom, że ich dziecko nie przeżyło lub do końca życia nie odzyska sprawności w wyniku odniesionych obrażeń.

Benjamin przypomina, że ludzie zawsze powinni pływać w pobliżu ratownika i tylko w godzinach jego pracy.

W 2009 roku Chicago Park District skróciło godziny pracy ratowników o 30% i są oni obecni na plażach w godzinach od 11 rano do 7 wieczorem. Przed tą zmianą ratownicy pracowali od 9 rano do 8:30 wieczorem.

Zgłaszając utonięcie lub ciało znalezione w wodzie, należy podać jak najbardziej dokładne informacje dotyczące miejsca – powiedział oficer Dave Salzman z jednostki wodnej chicagowskiej policji. Osoba zgłaszająca powinna również pozostać na miejscu podczas dzwonienia pod numer 911, aby nie stracić z oczu tego miejsca do czasu przybycia policji i ratowników.

Nie tak, jak w filmach

Utonięcia nie wyglądają tak, jak przedstawiają to zwykle filmy, twierdzi Benjamin.

„Tonięcie jest ciche i szybkie” – powiedział. „To dzieje się bardzo szybko”.

 Wystarczy niecała minuta, aby osoba, która tonie, znalazła się pod wodą. Po około 4 minutach gwałtownie wzrasta ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia mózgu, a po 10 minutach spędzonych pod wodą człowiek ma tylko 14% szans na przeżycie. 

jm