----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

25 maja 2022

Udostępnij znajomym:

18-letni morderca zabił 19 uczniów i co najmniej dwoje dorosłych w Robb Elementary School w Uvalde w Teksasie, zaledwie 10 dni po innej masowej strzelaninie w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, w której zginęło 10 osób.

To najbardziej śmiertelna strzelanina w amerykańskiej szkole od lat: w 2018 r. 17 osób zginęło w Marjory Stoneman Douglas High School w Parkland na Florydzie; w 2012 roku zabójca ze szkoły podstawowej Sandy Hook w Newtown w stanie Connecticut zabił 26 osób. Liczba ofiar śmiertelnych w strzelaninie w Uvalde w tej chwili wynosi 21, ale w związku z licznymi ciężkimi przypadkami może się jeszcze zmienić. To już 27. strzelanina w szkole tylko w tym roku, a łączna liczba ich ofiar wynosi już 46, z czego zdecydowana większość to dzieci i młodzież.

Kim był Salvadore Ramos

Motywy tej śmiertelnej strzelaniny nie są jeszcze znane. Podobno Ramos jeszcze w szkole podstawowej był obiektem zaczepek ze strony innych uczniów, często określanych jako bullying – informują media. Był podobno cichy, nie brał zbyt aktywnego udziału w życiu rówieśników – ale są to informacje niepotwierdzone.

Wielu użytkowników mediów społecznościowych, z którymi rozmawiało ABC News powiedziało, że 18-latek podobno wysyłał filmy i zdjęcia broni do innych osób na różnych platformach społecznościowych. Organy ścigania zostały poinformowane i przeglądają zrzuty ekranu rzekomych wiadomości.

Źródła ABC News podają, że 22 maja Ramos legalnie kupił dwa karabiny typu AR. Było to zaledwie dwa dni przed strzelaniną i sześć dni po jego 18. urodzinach. Władze odzyskały broń, kamizelkę kuloodporną, którą miał na sobie oraz liczne magazynki i analizują dowody.

Napastnik rzekomo wszedł do budynku szkolnego po brutalnym spotkaniu z własną babcią, która została przez niego postrzelona i w stanie krytycznym znajduje się w szpitalu, a następnie wypadku samochodowym w pobliżu szkoły. Według rzecznika Departamentu Bezpieczeństwa Teksasu, porucznika Chrisa Olivareza, miał na sobie kamizelkę kuloodporną i użył karabinu do ataku. Według niektórych źródeł miał przy sobie również pistolet.

Nie jest do końca jasne, gdzie napastnik zdobył swoją broń, karabin AR-15. W Teksasie nie ma ograniczeń wiekowych dotyczących posiadania broni, ale musisz mieć co najmniej 21 lat, aby nosić ją ukrytą bez licencji, zgodnie z ustawą, która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku. Nie ma też szczególnych ograniczeń prawa stanowego dotyczących noszenia karabinu.

W tym roku w Teksasie miały miejsce już dwie strzelaniny szkolne. Ale Uvalde jest najgorszą w Teksasie od 2018 roku, kiedy to uczeń liceum Santa Fe niedaleko Houston zastrzelił 10 osób i ranił kolejne 13.

W wygłoszonym we wtorek wieczorem ogólnokrajowym przemówieniu prez. Biden wezwał prawodawców do uchwalenia „zdroworozsądkowych przepisów dotyczących broni palnej”. Jako wiceprezydent bezskutecznie próbował wprowadzić powszechna kontrolę historii kryminalnej, zakazu sprzedaży nowej broni szturmowej, czy zakazu posiadania magazynków o dużej pojemności.

„Dlaczego jesteśmy gotowi żyć z tą rzezią? Dlaczego pozwalamy na to? Gdzie, na Boga, jest nasz kręgosłup, nasza odwaga, by przeciwstawić się lobbystom?” – pytał podczas wystąpienia we wtorek wieczorem. „Czas zamienić ten ból w działanie. W imieniu każdego rodzica, każdego obywatela musimy jasno powiedzieć każdemu wybranemu urzędnikowi w tym kraju, że nadszedł czas na działanie”.

Pomimo tego apelu kilkoro republikanów, w tym senator Ted Cruz z Teksasu i Jim Inhofe z Oklahomy, już odrzuciło publicznie perspektywę uchwalenia przepisów dotyczących kontroli broni w odpowiedzi na strzelaninę. Oczekuje się również, że w piątek, 27 maja, zaledwie 3 dni po śmiertelnej strzelaninie w szkole w Uvalde, gubernator Teksasu Greg Abbott, senator Ted Cruz wraz z byłym prezydentem Donaldem Trumpem pojawią się zgodnie z harmonogramem na konferencji National Rifle Association w Teksasie.

Z uczestniczenia w związku z wydarzeniami wycofał się senator John Cornyn, o czym poinformowało jego biuro. Tematem konferencji, jak głosi oficjalna strona, jest „świętowania praw wynikających z Drugiej Poprawki”. Gubernator Teksasu ma tam przemawiać w piątek wieczorem, referując dotychczasowe wysiłki legislacyjne na rzecz złagodzenia przepisów dotyczących broni, ostatnio podpisał ustawę znoszącą wymogi dotyczące pozwolenia na noszenie ukrytej broni w miejscach publicznych.

Strzelanina w Uvalde prawdopodobnie nie zmieni znacząco statusu quo. Przywódca większości senackiej, Chuck Schumer, zasygnalizował we wtorek, że podda pod głosowanie projekt ustawy przedłużającej okres sprawdzania przeszłości kryminalnej przed sprzedażą broni, ale do przyjęcia jej potrzeba 60 głosów i nie jest nawet jasne, czy wszystkich 50 demokratów jest za. Senator z Zachodniej Wirginii, Joe Manchin, na przykład wcześniej sprzeciwiał się pewnym wysiłkom legislacyjnym zmierzającym do rozszerzenia kontroli historii kryminalnej i chociaż powiedział we wtorek „zrobię wszystko, co w mojej mocy”, aby posunąć „zdroworozsądkowe” ustawodawstwo dotyczące broni, nadal nie wskazał, jak odda głos.

Pochodzący z Uvalde Tony Gonzalez, republikański członek Izby Reprezentantów, który w tym roku ubiega się o reelekcję, wielokrotnie głosował w Kongresie przeciwko zwiększeniu kontroli broni palnej, w tym przepisom, które wymagałyby sprawdzenia przeszłości kryminalnej przy sprzedaży i transferze broni.

„Moje serce pęka na widok miasta Uvalde. Módlcie się za nasze rodziny” – napisał tylko we wtorek na Twitterze.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----