17 maja 2023

Udostępnij znajomym:

Branżę lotniczą czeka tsunami – oceniają amerykańscy eksperci. Prawie połowa wszystkich pilotów pracujących w amerykańskich liniach lotniczych w ciągu najbliższych 15 lat odejdzie na emeryturę osiągając wiek 65 lat. Taki pesymistyczny scenariusz przedstawiła w Izbie Reprezentantów dyrektor generalna Regionalnego Stowarzyszenia Linii Lotniczych, Faye Malarkey Black.

Dane są zatrważające

Na amerykańskim rynku lotniczym jest o 70% więcej pilotów w wieku od 43 do 64 lat niż tych w wieku od 21 do 42 lat. "Odzwierciedlając wysokie koszty edukacji i szkolenia lotniczego, liczba pilotów w wieku poniżej 30 lat jest najmniejsza spośród wszystkich grup i stanowi około 8% wszystkich pilotów" – dodała Black. W rezultacie 2 225 pilotów musi przejść na emeryturę jeszcze w tym roku, a wymagana liczba odejść na emeryturę osiągnie szczyt w 2029 r. i wyniesie 3 750. Tylu pilotów tylko w ciągu jednego roku odejdzie z pracy.

Rynek już odczuwa braki

Regional Airline Association reprezentuje regionalnych amerykańskich przewoźników – chodzi o firmy, który dysponują nie setkami, a kilkunastoma samolotami. Sytuacja na rynku sprawiła, że duże komercyjne konsorcja – jak United, American czy Delta - podbierają pilotów właśnie z małych, często bardzo lokalnych linii. Według Blacka aż 12 dużych przewoźników musiało zatrudnić w sumie ponad 13 tysięcy pilotów w 2022 r. To z kolei nóż wbity w plecy małym przewoźnikom – takie firmy w całych Stanach Zjednoczonych mają około 500 samolotów, którymi teraz nie ma kto latać, bo piloci odeszli do większych firm

Problem jest coraz większy

Utrata lotów i zmniejszająca się liczba pilotów znajdują ponure odzwierciedlenie na średnich i dużych lotniskach w całym kraju. Czterdzieści dwa stany mają obecnie mniej usług lotniczych niż przed pandemią Covid-19. Czternaście z tych stanów straciło co najmniej 20% swoich usług.

Powody

Czynniki przyczyniające się do niedoboru pilotów to wysokie koszty szkoleń. Edukacja lotnicza i szkolenie w szkołach pilotów certyfikowanych przez FAA kosztuje około 80 000 dolarów, a może wzrosnąć do ponad 200 000 dol., w połączeniu z dodatkowymi wydatkami związanymi z uzyskaniem tytułu licencjata.

Piloci chcą więcej zarabiać

Piloci United Airlines protestowali w piątek na głównych lotniskach w całym kraju, domagając się wyższych płac. Z szefostwem spółki negocjacje prowadziły związki zawodowe. Bezskutecznie. Piloci twierdzili, że pensje nie wzrosły od ostatnich czterech lat. Piloci trzech największych amerykańskich przewoźników chcą dorównać lub przebić umowę, którą Delta Air Lines zawarła ze swoimi pilotami na początku tego roku, podnosząc stawki płac o 34% w ciągu czterech lat.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor