Młodzi ludzie częściej padają ofiarą oszustw
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Z informacji Better Business Bureau wynika, że młodzi ludzie wskoczyli na szczyt listy ofiar oszustw internetowych. „Przez ostatnich kilka lat młodzi ludzie byli najbardziej narażeni na utratę pieniędzy w wyniku oszustwa” – powiedział Troy Baker z BBB na rejon Western Michigan.

Pandemia odegrała znaczną rolę w raporcie dotyczącym ryzyka w 2020 roku. Popularność zakupów w sieci znacznie wzrosła w czasie kwarantanny, co spowodowało, że młodzi ludzie znaleźli się na szczycie listy osób najbardziej narażonych na oszustwa.

„Większość z nas uważa, że ofiarą oszustw częściej padają starsze osoby, ale tak naprawdę dane pokazują, że to młodzi ludzie są najbardziej narażeni na utratę pieniędzy w wyniku oszustwa” – powiedział Baker. „Tym, co zmieniło się w tym roku, jest ilość straconych pieniędzy. Zwykle seniorzy tracą najwięcej pieniędzy, jeśli chodzi o oszustwa, ale w tym roku, w związku z powszechnością oszustw związanych z zakupami online, młodzi ludzie nadrobili te różnice”.

Doroczny raport BBB Scam Tracker Risk Report zawiera ocenę najbardziej ryzykownych oszustw lub oszustw, które kosztują ofiary najwięcej pieniędzy. W 2020 roku dorośli w wieku od 18 do 24 lat zgłosili najwyższe średnie straty (150 dolarów) w ciągu ostatniego roku, doganiając grupę wiekową, która tradycyjnie traci najwięcej pieniędzy. Również młodszej grupy wiekowej dotyczyło najwyższe prawdopodobieństwo straty – 56.6%.

Baker dodał, że wielu młodych ludzi zostało zachęconych przez reklamy, które widzą podczas przewijania stron Instagrama lub Facebooka.

„Tylko dlatego, że witryna wygląda dobrze, tylko dlatego, że jest to produkt, który twoim zdaniem jest dobry, nie oznacza, że jest to właściwe miejsce, aby go kupić” – powiedział. „Odrób swoją pracę domową. Kup go w miejscu, które już znasz i któremu ufasz. Ten produkt, którego szukasz, jest prawdopodobnie również dostępny gdzie indziej. Po prostu trochę się rozejrzyj, zanim wydasz pieniądze”.

Oszustwa związane z zakupami online były najczęstszymi oszustwami zgłaszanymi do BBB Scam Tracker w 2020 roku., a także najbardziej prawdopodobnym rodzajem oszustwa powodującego straty pieniężne – to kombinacja, która sprawiła, że oszustwa związane z zakupami online znalazły się na pierwszym miejscu listy najbardziej popularnych oszustw w 2020 roku. Oszustwa związane z zatrudnieniem znalazły się na drugim miejscu, a następne były te związane z fałszywymi czekami i przekazami pieniężnymi.

Zakupy zwierząt domowych w internecie nadal były popularnym sposobem oszukiwania potencjalnych ofiar, na co wpłynęła pandemia koronawirusa.

„W związku z pandemią koronawirusa w zeszłym roku znacząco wzrosła liczba oszustw dotyczących sprzedaży zwierząt. Więcej osób było w domach, więc chcieli zapewnić sobie towarzystwo zwierzaka. Robili zakupy online, zamiast osobiście” – powiedział Baker, dodając, że najbezpieczniej jest adoptować zwierzę z lokalnego schroniska lub kupić od lokalnego hodowcy, aby można było zobaczyć na żywo zamiast tylko jego zdjęcia w internecie.

BBB poinformowało, że zakupy online związane ze środkami ochrony osobistej (PPE) są nadal popularnym rodzajem oszustw.

jm