----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

25 maja 2022

Udostępnij znajomym:

W 2017 r. populacja Stanów Zjednoczonych wynosiła około 326,474,000 osób. W tym czasie w całym kraju w rękach cywilów znajdowało się około 393 milionów sztuk broni palnej. To oznacza, że było jej znacznie więcej niż ludzi – na 100 mieszkańców przypadało ponad 120 sztuk. Dodatkowo, biorąc pod uwagę, że nie każda osoba w USA ma broń, spora część posiada jej wiele lub bardzo wiele. Oczywiście dane sprzed 5 lat nie są dziś aktualne – od tego czasu liczba sztuk broni w USA znacznie wzrosła.

33 tabelka bron

Warto również wiedzieć, iż spośród wspomnianych 393 milionów sztuk broni palnej w USA tylko 6.06 miliona jest zarejestrowanych.

Nie oznacza to, że pozostałe są nielegalne. Są zakupione całkowicie legalnie, ale lokalne prawo nie wymaga od jej właścicieli jakiejkolwiek rejestracji. Nielegalna broń to ta przemycona i zbudowana prywatnie i w posiadaniu Amerykanów są jej kolejne miliony.

W okresie ostatnich 20 lat produkcja broni w USA potroiła się, do użytku weszły drukarki 3D pozwalające każdemu na zbudowanie sobie w domu pistoletu, w internecie bez żadnych problemów można kupić tzw. pistolety widma, kwitnie przemyt i prywatna, nieregulowana produkcja.

Według Pew Research Center najpopularniejsze są pistolety. Około 39% mężczyzn i 22% kobiet twierdzi, że posiada broń. Częściej posiadają ją mieszkańcy wsi (46%) niż miast (19%), oraz osoby powyżej 50. roku życia (33%) w porównaniu do innych grup wiekowych. Republikanie dwa razy częściej posiadają broń niż demokraci, częściej można ją znaleźć w domach na południu kraju niż w innych regionach USA.

Każdy stan inaczej

Liczba zarejestrowanej broni palnej w przeliczeniu na mieszkańca znacznie się różni w poszczególnych stanach. Najniższa wynosi 3 na 1,000 osób w Rhode Island i Nowym Jorku, podczas gdy w Wyoming to 229 na 1,000 mieszkańców. Podkreślamy raz jeszcze – zarejestrowanej. Wyoming ma zdecydowanie największą liczbę broni przypadającej na mieszkańca. Na 581,075 osób w każdym wieku zamieszkujących ten stan, jest tam 132,806 sztuk zarejestrowanej broni. Cztery pozostałe stany o najwyższej jej liczbie na 1,000 osób to: New Hampshire (47), Nowy Meksyk (46), Wirginia (36) i Alabama (33).

Siedemnaście stanów ma co najmniej 20 sztuk zarejestrowanej broni na tysiąc mieszkańców. Spośród tych stanów, Teksas ma w sumie najwięcej zarejestrowanych sztuk – 588,696. Ze względu na liczebność populacji Teksasu, jego współczynnik wynosi 21 na 1,000 osób. W New Hampshire, gdzie współczynnik ten jest drugim najwyższym w kraju, obowiązują jedne z najłagodniejszych przepisów, w tym brak wymogu rejestracji broni - podobnie jak w wielu innych stanach, dlatego należy pamiętać, że większość broni w USA nie jest zarejestrowana.

 rj

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----