Wielkanoc w cieniu pandemii
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W Kościele katolickim zbliżamy się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niedziela Palmowa rozpocznie liturgię Wielkiego Tygodnia, którą zakończy Niedziela Wielkanocna. W Wielki Czwartek rozpoczyna się liturgia Triduum Paschalnego. Ze względu na ograniczenia wynikające z rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa wszystkie świątynie w naszej archidiecezji zostały zamknięte dla wiernych. Możliwość wzięcia udziału w celebracji tych najważniejszych dla katolików świąt została w praktyce ograniczona do uczestnictwa w nich za pośrednictwem Internetu, o ile poszczególne świątynie zostały odpowiednio wyposażone.

Wstrzymane aż do odwołania zostało udzielanie sakramentów chrztu świętego, pierwszej komunii i bierzmowania. Ceremonie pogrzebowe zostały ograniczone do nabożeństwa żałobnego w domu pogrzebowym lub na cmentarzu z zachowaniem wymogu o maksymalnym uczestnictwie w uroczystości do 10 osób zobowiązanych jednocześnie do zachowania podczas ceremonii 6 stóp odległości od siebie i zakazem składania kondolencji połączonych z uściskiem dłoni.

O tym, jak archidiecezja i polonijne parafie zostały przygotowane do tegorocznej celebracji liturgii wielkanocnej, opowiedzieli naszej redakcji: ks. Marek Smółka, koordynator ds. duszpasterstwa polonijnego w Archidiecezji Chicago oraz proboszczowie i przełożeni polonijnych wspólnot zakonnych i parafii: jezuita o. superior Tomasz Oleniacz z Jezuickiego Ośrodka Milenijnego, o. Franciszek Czaicki, przeor Klasztoru Ojców Karmelitów Bosych w Munster na terenie stanu Indiana, ks. Zdzisław Torba, proboszcz parafii pw. św. Ferdynanda oraz ks. kanonik Tadeusz Dzieszko, proboszcz parafii pw. Św. Faustyny Kowalskiej w Chicago.

Katedra Najświętszego Imienia Jezus

„Celebracja Wielkiego Tygodnia będzie w tym roku bardzo uproszczona. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa. W tym roku nie będzie święcenia palm. Triduum Paschalne, które rozpoczynamy w Wielki Czwartek, będzie bardzo uproszczone. Nie będzie obrzędu mycia nóg, tylko będą sprawowane msze Wieczerzy Pańskiej. Liturgia Wielkiego Piątku będzie wyglądała tak samo jak dotychczas, tylko nie będzie adoracji krzyża, dlatego zachęcam już dzisiaj, żeby każdy z wiernych miał krzyż przed sobą i żeby ten krzyż adorować w swoich domach łącząc się w liturgii wielkopiątkowej czy z Ojcem Świętym, czy lokalnym kościołem. Również poświęcenia pokarmów w tym roku nie będzie. Każdy będzie mógł poświęcić pokarmy w domu. Głowa domu może to zrobić, dlatego uczulam, żeby nie dzwonić po parafiach i nie prosić o takie prywatne błogosławieństwo, bo takiego nie będzie. Jeżeli chodzi o Wigilię Paschalną, to ona również jest skrócona w tym roku. Nie będzie poświęcenia ognia, tylko zostanie zapalony Paschau i odśpiewany exsultet, czyli uroczyste ogłoszenie światu, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Później czytania ze Starego Testamentu, Ewangelia, kazanie i po kazaniu odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Nie będzie święcenia wody. Taka liturgia z udziałem kardynała będzie z Katedry Najświętszego Imienia Jezus również transmitowana” – powiedział ks. Marek Smółka omawiając zalecenia dotyczące nabożeństw sprawowanych w Wielkim Tygodniu. Ks. koordynator podziękował wszystkim osobom, które są zaangażowane w realizację transmisji na żywo z poszczególnych parafii.

Jezuicki Ośrodek Milenijny

W tym roku nie odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej organizowane od kilku lat na trasie z JOM do kościoła pw. św. Władysława. Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek rozpocznie się o godzinie 7 wieczorem, nie będzie drugiego nabożeństwa o godzinie trzeciej. „Mamy duży bardzo ładny krzyż, który będziemy adorować jako kapłani i zostawimy go w kaplicy, tak jak to zwykle czynimy, żeby każdy mógł nawet przez Internet się pomodlić. Najważniejsza msza święta w roku, czyli Wigilia Paschalna u nas będzie sprawowana w sobotę o godzinie ósmej wieczorem. Niestety, zabraknie przepięknego śpiewu, który zawsze przez naszą scholę był wykonywany. Z naszej strony staramy się robić wszystko, co możliwe, żeby było jak najbardziej godnie. My zachęcamy wiernych do tego, żeby w każdej mszy świętej, która jest transmitowana przez Internet, szczególnie w czwartek, piątek i sobotę uczestniczyć w tym momencie, w którym się to dzieje, a nie żeby oglądać w czasie, który jest nam najbardziej wygodny” – apeluje superior polskich jezuitów w Chicago, ojciec Tomasz Oleniacz.

W JOM oczywiście w sobotę nie będzie święcenia pokarmów, ale żeby zadośćuczynić oczekiwaniom wiernych o godzinie dziesiątej, jedenastej i dwunastej w południe będzie transmitowana wspólna modlitwa odprawiana podczas święcenia pokarmów. „Zapraszamy wiernych do uczestnictwa w tym wirtualnym święceniu” – zaapelował o. Tomasz. O godzinie szóstej rano w niedzielę będzie transmitowana Rezurekcja. Nie będzie procesji, ale duszpasterze odśpiewają uroczyste Te Deum.

Parafia pw. św. Ferdynanda

Triduum Paschalne w kościele pw. św. Ferdynanda rozpocznie się Jutrznią, modlitwą transmitowaną w Wielki Czwartek o godzinie ósmej rano. Także w Wielki Piątek o ósmej rano będą modlitwy Jutrzni. W ten dzień przypada 10 kwietnia i o godzinie dwunastej w południe będzie transmitowana Droga Krzyżowa sprawowana w dziesiątą rocznicę tragedii smoleńskiej i osiemdziesiątą rocznicę zbrodni katyńskiej. Wcześniej była zaplanowana transmisja spod Pomnika Katyńskiego na cmentarzu św. Wojciecha, ale ze względu na zagrożenie wirusem nabożeństwo zostało przeniesione do świątyni. O godzinie ósmej wieczorem rozpocznie się liturgia wielkopiątkowa w języku polskim. Po liturgii zostanie odprawiona koronka do miłosierdzia bożego. Liturgia Wielkiej Soboty, podczas której wierni będą mogli odnowić przyrzeczenia chrzcielne i na nowo odkryć Jezusa Chrystusa w swoim życiu, rozpocznie się o godzinie ósmej wieczorem. Niedzielna msza rezurekcyjna rozpocznie się o godzinie siódmej rano. Dwie godziny później msza będzie sprawowana w języku angielskim. Kolejne nabożeństwo w języku polskim zostanie odprawione w samo południe.   

„W okresie wielkanocnym nie będzie możliwości skorzystania w sakramentu spowiedzi świętej. Pragnę przypomnieć, że jeżeli nie mamy możliwości fizycznego pojawienia się na nabożeństwach, to możemy przez akt żalu przed Panem Bogiem uznać swoją słabość, grzeszność i te grzechy mamy w jakiś sposób odpuszczone, ale musimy je wyznać przy najbliższej okazji, kiedy będzie możliwość korzystania z fizycznej obecności w kościele.

Niech to przeżywanie liturgii w tym czasie pomoże nam w tym, abyśmy w trudnym czasie na nowo odkryli tę miłość Chrystusa do nas, bo jak ktoś powiedział, ta miłość jest prawdziwa wtedy, kiedy ona boli, kiedy jest trudniejsza, a chyba teraz taką przeżywamy. Te wszystkie trudności, ograniczenia związane z tą pandemią chyba mają na celu pokazać nam jak kruche jest nasze życie, kiedy brakuje tego fundamentu, oparcia. Kiedy oprzemy je na Chrystusie, na tym zbawczym dziele, którego dokonał poprzez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie, to ono będzie miało nowy wymiar, blask i też nadzieję na przyszłość, żeby na nowo odbudowywać ten świat wokół nas, bo tylko z Bożą nadzieją możemy na nowo budować tę przyszłość. I naszej społeczności, i Kościoła, i wspólnoty parafialnej. Bóg zapłać wszystkim, którzy w naszej parafii korzystają z naszej posługi, którzy włączają się do modlitwy. Bóg zapłać też za ofiary, które docierają do nas, które składacie, aby dalej parafia mogła funkcjonować pomimo tych ograniczeń” – powiedział ks. proboszcz Zdzisław Torba .

Parafia pw. św. Faustyny Kowalskiej

Powstała przed rokiem nowa parafia pod wezwaniem św. Faustyny Kowalskiej objęła swoją jurysdykcją wiernych z parafii pw. św. Kamila i św. Joanny de Chantal położonych nieopodal lotniska Midway. Jej pierwszym proboszczem został popularny polonijny duszpasterz, ks. kanonik Tadeusz Dzieszko, który wraz z wiernymi przygotowuje się do celebracji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w cieniu obostrzeń wynikających z rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.

Wielkoczwartkowe nabożeństwo sprawowane na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa rozpocznie się o godzinie 6 wieczorem. W Wielki Piątek liturgia Męki Pańskiej w języku polskim zostanie odprawiona o godzinie 5 po południu. Poświęcenie pokarmów drogą internetową będzie miało miejsce w sobotę o godzinnie 10 przed południem. W tej intencji zostanie odmówiona modlitwa błogosławieństwa.

„Będziemy błogosławić wszystkie pokarmy drogą internetową wzywając Boga Wszechmogącego, aby On uświęcił te pokarmy swoją mocą, abyśmy spożywając je zabezpieczyli się przed wszelkim złem” – powiedział ks. kanonik. W sobotę wieczorem odprawione zostanie nabożeństwo Wigilii Paschalnej przygotowujące wiernych do zmartwychwstania Pana Jezusa. Msza święta rezurekcyjna w języku polskim zostanie odprawiona w niedzielę o godzinie 6:30 rano. W poniedziałek wielkanocny msza św. będzie sprawowana o godzinie 10 rano. Zapraszając wiernych do uczestniczenia, a nie tylko oglądania transmisji internetowych z poszczególnych nabożeństw ks. proboszcz przypomniał, że decyzją gubernatora kościoły będą zamknięte do końca kwietnia i oby tylko do końca kwietnia. „Starajmy się więc wykorzystać ten czas jako wielkie rekolekcje, które odprawiamy nie tylko w jednym kraju, ale i na całym świecie. Dla wielu będzie to na pewno czas pogłębienia wiary w Eucharystię i wdzięczności za dar kapłaństwa, dla innych czas obojętny, czas bardzo ciężki, czas do narzekań, czas do desperacji, czas może nawet i do innych, złych rzeczy” – podkreślił duszpasterz.

Klasztor o. Karmelitów Bosych w Munster

Udział w nabożeństwach z wykorzystaniem elektronicznego przekazu w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej w Munster realizowany jest od piętnastu lat. Obecnie, tak jak w większości polonijnych parafii, transmisje z wykorzystaniem platformy YouTube i strony internetowej prowadzone są przez całą dobę. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie sprawowane już w ten piątek o godzinie 6:30 po południu. W sobotę nabożeństwo w języku polskim zostanie odprawione o godzinie 7 wieczorem. Wspólnota braci zakonnych będzie uczestniczyła w procesji rozpoczynającej nabożeństwo Niedzieli Palmowej. W Wielki Czwartek o godzinie 7 wieczorem rozpocznie się msza święta Wieczerzy Pańskiej. W piątek o godzinie 3 po południu ponownie odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a cztery godziny później rozpocznie się liturgia Wielkiego Piątku. W sobotę o godzinie 12 w południe duszpasterze będą się modlić i wirtualnie święcić pokarmy. Celebracja Wigilii Paschalnej rozpocznie się w sobotę o godzinie 7 wieczorem, a zakończy mszą rezurekcyjną w niedzielę rano.

W odróżnieniu od świątyń w stanie Illinois, karmel w Munster jest otwarty dla wiernych w czasie poza godzinami sprawowania nabożeństw. Jednocześnie w świątyni nie może jednak przebywać więcej niż dziesięciu wiernych.

„Czytelnikom Monitora, radiosłuchaczom oraz całej Polonii życzę błogosławionego czasu Triduum Paschalnego i radosnego celebrowania Zmartwychwstania Pańskiego, że Chrystus zwyciężył grzech, zwyciężył śmierć i nam to też wysłużył, żebyśmy tylko nie wycofali się z listy zapisanych na drogę do nieba” – powiedział przeor karmelu, o. Franciszek Czaicki składając wielkanocne życzenia radości, spokoju i miłości w gronie rodzinnym.

Szczegółowe kalendarium nabożeństw wielkanocnych wierni mogą znaleźć na stronach internetowych poszczególnych parafii. Tam również dostępne są powtórki z realizowanych wcześniej transmisji. Trzeba się modlić, żeby wspomnienie nabożeństw Drogi Krzyżowej ulicami miasta z udziałem kilku tysięcy wiernych czy procesji rezurekcyjnych, spektakli Męki Pańskiej lub Konkursów Koszyczka Wielkanocnego nie pozostały jedynie w pamięci, jak na załączonych fotografiach.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP