----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Halloween najhuczniej obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii i nieodłącznie kojarzy nam się z duchami, demonami oraz wampirami. Najnowszy sondaż portalu YouGov ujawnia, że wielu mieszkańców jest przekonanych, iż te istoty są nie tylko motywem przerażających opowieści i filmów grozy, ale istnieją naprawdę. 

Około 43 proc. badanych wierzy w istnienie demonów, a niewiele mniej, bo 41 proc., w duchy. W wilkołaki  około 9 proc. i wampiry dalsze 8 proc. Z kolei prawie jedna trzecia z nad, bo ok. 31 proc. twierdzi, że istnieją "inne, nadprzyrodzone istoty". 

0 2 

 W duchy i demony częściej wierzą kobiety

Równo połowa kobiet, które ukończyły wyższe czteroletnie studia, wierzy w istnienie duchów. Tego samego zdania jest 34 proc. mężczyzn. Wśród kobiet, które mają średnie wykształcenie, tendencja do wiary w zjawiska nadprzyrodzone jest równie wysoka i wynosi 48 proc., z kolei u mężczyzn o podobnym wykształceniu jest prawie o połowę niższa i wynosi 27 proc.  Dlaczego tak jest? Eksperci nie mają na to pytanie odpowiedzi. 

Około połowa (49 proc.) kobiet, które ukończyły szkołę średnią uważa, że demony istnieją, a opinię tę podziela 32 proc. mężczyzn z tym samym wykształceniem. Wśród osób, które ukończyły studia czteroletnie, 45 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn uważa, że demony są prawdziwe. Wiara ta drastycznie spada, jeśli weźmiemy mu pod uwagę tych, którzy ukończyli studia podyplomowe - w tej grupie w duchy wierzy tylko 28 proc. mieszkańców USA, zaś w demony - 31 proc. To znaczne mniej w porównaniu z ogółem. 

0 1

Podczas gdy poziom wiary w duchy jest podobny niezaleznie od partii politycznej, to już w kwestii demonów widać różnice.
Nieco ponad połowa republikanów (51 proc.) wierzy, że demony są prawdziwe, podobnie uważa ok. 46 proc. niezależnych, z czym zgadza się tylko jedna trzecia (34 proc.) demokratów. 

Jeden na pięciu Amerykanów spotkał się z duchem 

Około 20 proc. mieszkańców USA twierdzi, że osobiście zetknęło się z duchem. Aż 25 proc. kobiet i 16 proc. mężczyzn jest pewnych, iż miało z nimi osobisty kontakt. Osoby poniżej 30. roku znacznie częściej spotkały duchy niż te starsze - aż 27 proc. nich na pytanie o kontakt z duchem odpowiedziało twierdząco. 
Im jesteśmy starsi, tym nasza wiara w duchy słabnie. W przypadku osób w wieku 30 - 44 wierzy ok. 16 proc., później juz tylko ok. 20 proc.
Dodajmy jeszcze, że 11 proc. twierdzi, że zetknęło się z demonem. 4 proc. przekonanych jest, iż napotkało na swojej drodze wilkołaka, a 3 proc. wampira. 

al