Wspomóż Akademię Muzyki PaSO
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra działa od 2000 roku, ma status Organizacji Not-For-Profit i jest jedyną w Chicago szkołą muzyczną dla polonijnych dzieci.

Placówka jest unikalna pod wieloma względami: nauka odbywa się w języku polskim i obejmuje edukację na 5 poziomach - od przedszkolnego do zaawansowanego (precollege); nauczanie oparte jest na programie polskich szkół muzycznych – podstawowych i średnich, dyplomy i certyfikaty Akademii honorowane są przez szkoły oraz uczelnie amerykańskie – uczniowie i absolwenci dostają się na wydziały i programy muzyczne szkół średnich i wyższych, zdobywają stypendia. Misją szkoły jest także promocja i rozwój kultury polskiej w Chicago.

Szkoła mieści się w wynajmowanych pomieszczeniach budynku Eagles Athletic Club, gdzie klasy planowane pierwotnie dla 80 uczniów dziś muszą pomieścić 200, a lista dzieci oczekujących na miejsce wydłuża się.

Jesienią 2019 roku organizacja podjęła decyzję o zakupieniu budynku w Forest Glen, północno-zachodniej dzielnicy Chicago zamieszkanej przez wiele polonijnych rodzin. Dzięki tej inwestycji uczniowie i pedagodzy będą mieli lepsze warunki nauki i pracy i to, czego teraz najbardziej brakuje: audytorium - salkę koncertową z dużą sceną i miejscami dla ponad 130 słuchaczy.

Zakup budynku i realizacja projektu były możliwe dzięki pożyczce w wysokości $1 mln. Jednakże, zanim zbudowany w 1956 roku obiekt będzie służył szkole, wymaga gruntownego remontu, a także dostosowania do kodów City of Chicago, m.in. zamontowania windy.

Starannie opracowany plan zbiórki funduszy, które pokryłyby koszty koniecznych prac, okazał się jednak niemożliwy do realizacji z powodu, którego nikt nie mógł przewidzieć - pandemii COVID-19.

Chociaż wszystkie planowane wydarzenia musiały być odwołane, nie zatrzymała ona realizacji projektu. Dzięki grantom, działaniom Zarządu PaSO, hojności sponsorów oraz zbiórkom prowadzonym przez rodziców udało się zebrać większość środków na pokrycie kosztów remontu i adaptacji budynku. Okazało się jednak, że ceny materiałów budowlanych drastycznie wzrosły w ciągu ostatnich miesięcy i ostatecznie konieczne jest zebranie dodatkowo ok. $180 tys., aby w sierpniu b.r. budynek mógł być oddany do użytku.

W dniach 14 i 15 maja 2021 r. odbędzie się na falach polonijnego radia Polski FM 92.7 Radioton dla Akademii. Dyrekcja, Zarząd i cała szkolna społeczność zwraca się do Polonii z prośbą o pomoc poprzez przekazanie donacji lub ufundowanie nagrody dla uczestników - ofiarodawców. Poszukujemy także cennych nagród na aukcje, które będą prowadzone na antenie radiowej.

W nowej siedzibie - dzięki społecznemu wysiłkowi wielu osób firm, biznesów, organizacji i instytucji - Akademia Muzyki PaSO będzie jeszcze efektywniej służyła kolejnym pokoleniom naszych dzieci i młodzieży, będzie jeszcze skuteczniej promowała polską kulturę, wzbogacała polonijne życie kulturalne, a tym samym przyczyni się do utrzymania polskości wśród chicagowskiej Polonii i podnoszenia prestiżu naszej grupy etnicznej w wielokulturowym środowisku Chicago.

Wspierając Akademię stajesz się aktywnym uczestnikiem tej szlachetnej misji!

Pytania, uwagi, komentarze prosimy kierować do biura Akademii, tel. 773-467-9000 lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Do usłyszenia na falach radia POLSKI FM 92.7 w piątek, 14 maja od 2 pm do 7pm oraz w sobotę od 7am do 7pm. Od środy, 12 maja będzie czynna także strona na GoFundMe.