Wszyscy pożyczają
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ponad 200,000 firm z Illinois otrzymało pożyczki w ramach programu ochrony rządu federalnego. Urząd Skarbu USA publikuje tylko nazwy tych biznesów, które otrzymały pożyczki w wysokości ponad 150,000 dolarów, czyli 27,412 firm.

Od muzeum i restauracji, po kancelarie prawne, supermarkety i wiele innych - tysiące firm z rejonu Chicago zyskało kredyty PPP wartości 1 miliona dolarów lub więcej.

Small Business Administration opublikowało w poniedziałek listę firm zatwierdzonych do uzyskania federalnych pożyczek, z której wynika, że w Illinois zatwierdzono prawie 4 tysiące firm i organizacji non-profit, które uzyskały pożyczki warte milion dolarów lub więcej. Inni otrzymywali mniejsze kwoty.

Brookfield Zoo, Sloan Valve, sponsor Cubs, Willow Creek Church czy Baird & Warner należą do 255 organizacji z Illinois z pożyczkami PPP wartości od 5 do 10 mln dolarów - najwyższymi dozwolonymi w ramach programu.

Adler Planetarium, Muzeum Nauki i Przemysłu oraz kwarium Shedd należą do muzeów, które otrzymały ponad milion dolarów pożyczek. Pożyczki otrzymały także inne najbardziej znane miejsca w rejonie, takie jak Chicago Botanic Garden, Lincoln Park Zoo, Navy Pier, Morton Arboretum i Joffrey Ballet. Otrzymały je także firmy medialne, w tym publiczna stacja telewizyjna WTTW-Ch. 11, publiczna stacja radiowa WBEZ-FM 91.5, Chicago Sun-Times i Daily Herald.

4.9 miliona pożyczek

SBA opublikowało nazwy ponad 660,000 biznesów w całym kraju, które uzyskały pożyczki PPP w wysokości 150 tysięcy lub wyższe. Stanowi to ułamek ponad 4.9 miliona pożyczek zatwierdzonych podczas trwania programu, ponieważ nazwiska kredytobiorców sum poniżej $150,000 nie zostały opublikowane.

Uruchomiony 3 kwietnia program federalny oferuje firmom zatrudniającym mniej niż 500 pracowników możliwość uzyskania pożyczki do 10 mln dolarów, z możliwością częściowego umorzenia, na pokrycie płac pracowników i innych wydatków. Początkowe finansowanie w wysokości 349 miliardów zostało wykorzystane w czasie krótszym niż dwa tygodnie, a wiele mniejszych firm zostało zamkniętych, ponieważ banki rzekomo przyznawały pierwszeństwo większym klientom. Doprowadziło to do szeregu pozwów zbiorowych i reakcji ze strony pracodawców i adwokatów małych firm, wywierając presję na niektóre "większe" małe biznesy, takie jak Chris Ruth, Shake Shack i Potbelly z Chicago, aby oddały otrzymane pożyczki.

Zostały jeszcze pieniądze

Druga runda PPP o wartości 310 miliardów dolarów, która rozpoczęła się 27 kwietnia, skoncentrowała się na mniejszych firmach, ale spadł popyt ze względu na obawy związane z potencjalnym umorzeniem pożyczek. W ubiegłym miesiącu Kongres zatwierdził prawo, które stwarza bardziej elastyczne warunki, przedłużając okres objęty ochroną do 24 tygodni i zmniejszając część pożyczki, jaką należy przeznaczyć na płace do 60%.

Do czasu wygaśnięcia programu 30 czerwca, rząd zatwierdził prawie 4.9 mln pożyczek o wartości ponad 521 miliardów dolarów, przy średniej wielkości pożyczki około 107 tysięcy dolarów. W Illinois SBA zatwierdziło 202,143 pożyczki wartości prawie 22.5 mld, przy średniej wartości pożyczki około 111,000 dolarów.

SBA ponownie zaczęło przyjmować wnioski kredytowe w poniedziałek, przedłużając termin do 8 sierpnia, aby rozdzielić pozostałe fundusze w wysokości 138 miliardów.

JM