30 listopada 2022

Udostępnij znajomym:

Policja aresztowała protestujących

Z kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen wywieziono posąg - replikę Piety Watykańskiej, która trafiła do sąsiedniej parafii Św. Pawła. Przedstawia Dziewicę Maryję trzymającą martwe ciało Jezusa. Akcja została przeprowadzona przez ekipy budowlane niemal siłą, ze wsparciem policji i przedstawicieli Archidiecezji Chicago. Protestowali Polacy i Latynosi. Zostali aresztowani.

Nie była to pierwsza próba

Parafia próbuje przenieść posąg od końca sierpnia, ale ten plan spalił na panewce z powodu problemów z pozwoleniami. Był też ostry sprzeciw ze strony wiernych oraz konserwatorów zabytków W tym tygodniu próba wywozu była na nieszczęście dla parafian udana. Protestowali, ale zostali aresztowani po próbie zablokowania drogi ciężarówce przewożącej posąg przed kościołem św. Wojciecha – potwierdził to rzecznik prasowy chicagowskiej policji. Nie podano informacji o ewentualnych zarzutach. Rzecznik archidiecezji nie odpowiedział na prośbę o komentarz dziennikarzy Chicago Sun Times.

„Sytuacja jest beznadziejna. Płakać się chce – ludzie w podeszłym wieku, Polacy i Latynosi zostali zatrzymani siłą tylko dlatego, że kochają swój kościół. Siedzą w areszcie godzinami z najgorszymi przestępcami” – przyznaje rozżalony historyk i działacz polonijny, Daniel Pogorzelski. Wierni obawiają się, że otworu powstałego po demontażu posągu ekipy budowlane w odpowiedni sposób nie zabezpieczą, co doprowadzi do planowanej – według nich – rozbiórki świątyni.

Polonia domaga się dwóch rzeczy

Przede wszystkim przeprosin ze strony Archidiecezji Chicago. „Chcemy też, aby naukowcy z Politechniki Lubelskiej mogli zeskanować wnętrze świątyni” – dodaje Daniel Pogorzelski. Grupa ekspertów z Polski prowadzi projekt badawczy polegający na trójwymiarowym skanowaniu kościołów w Sanach Zjednoczonych w obawie przed ich zamknięciem. Skany skupiają się głównie na wnętrzach świątyń – przy zachowaniu kolorystyki i układu. Podczas pierwszej z serii kilku wypraw, w ubiegłym miesiącu naukowcy z Lublina przeskanowali 6 kościołów – w tym m.in. bazylikę św. Jacka w Chicago, kościół św. Michała i św. Trójcy oraz kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milwaukee.

„Na zeskanowanie kościoła św. Wojciecha Archidiecezja nie wyraziła zgody. Mamy nadzieję, że uda się to zrobić podczas kolejnej sesji wyjazdowej. Takie jest nasze żądanie”.

29

Trudny los kościoła

Dzielnica Pilsen była przystanią dla polskich imigrantów na przełomie XX wieku, którzy zbudowali i otworzyli kościół w 1914 roku przed przekazaniem go na własność Archidiecezji. Kościół został zamknięty w 2019 roku w ramach konsolidacji – Metropolita Chicago tłumaczył to spadkiem liczby wiernych i wysokim kosztem utrzymania świątyni. Masowe protesty odbywały się jeszcze w 2019 roku, kiedy ku zaskoczeniu wiernych duchowni przystąpili do dekonsekracji, czyli procesu, który pozbawił świątynię sakralnego charakteru. W ciągu ostatnich czterech lat archidiecezja dwukrotnie podpisywała umowę na sprzedaż nieruchomości - raz szkole muzycznej, a innym razem deweloperowi mieszkaniowemu - ale obie transakcje nie doszły do skutku. Nieruchomość składająca się z sanktuarium, plebanii, klasztoru, szkoły i parkingu - zajmuje 2.1 akra w sercu zmieniającej się dzielnicy. Radny Pilsen – Bryan Sigcho-Lopez wspiera Polonię i Latynosów w walce o kościół. Złożył formalną skargę w biurze inspektora generalnego na burmistrz Lori Lightfoot, oskarżając ją o ingerencję w zmianę zagospodarowania terenu, by pomóc archidiecezji. Zmiana zapisu w planie na cele mieszkaniowe zwiększy wartość gruntu wielokrotnie.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor