Z powodu braku kierowców rosną ceny jedzenia
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ceny steków, które lubimy jeść podczas letnich rodzinnych spotkań wciąż rosną, podobnie jak każdego innego rodzaju żywności. Jest to w dużej mierze spowodowane brakiem kierowców ciężarówek w Illinois, jak i całym kraju.

Niedobór, który rozpoczął się jeszcze przed pandemią, pogłębia się w dalszym ciągu. American Trucking Assocaition twierdzi, że pod koniec 2019 niedobory wynosiły ok. 61,000 kierowców.

Z przeprowadzonej niedawno wśród firm w całym stanie ankiety wynika, że w 97% z nich brakuje kierowców ciężarówek.

Matt Hart, dyrektor wykonawczy ITA, powiedział, że głównym problemem wydają się być zwiększone zasiłki dla bezrobotnych.

„W wielu przypadkach powodują one, że ludzie zarabiają więcej pieniędzy pozostając w domach niż chodząc do pracy. Widzimy to w branży transportu ciężarowego, branży restauracyjnej, branży produkcyjnej. To problem numer 1, o którym słyszę, gdy rozmawiam z przedstawicielami firm transportowych w całym stanie” – powiedział Hart.

Dwadzieścia pięć stanów zrezygnowało już z wypłacania dodatkowych świadczeń federalnych, starając się zachęcić więcej ludzi do powrotu na rynek pracy. Gubernator J.B. Pritzker zapowiedział jednak, że Illinois do nich nie dołączy i świadczenia będą wypłacane do września.

Inne czynniki, które mają wpływ na brak kierowców, wymieniane przez przedstawicieli branży, obejmują starzejącą się siłę roboczą i przechodzenie na emerytury z powodu pandemii.

Hart dodał, że niedobór siły roboczej ma wpływ nie tylko na to, co kupujemy, ale także na to, co wyrzucamy. Zauważa, że wysypiska śmieci w Chicago są przepełnione, ponieważ nie ma wystarczającej liczby kierowców, aby wywieźć śmieci z miasta.

Brak kierowców powoduje również okresowe braki paliwa. Paliwa jest dużo, ale problemem jest dostarczenie go do pomp. Niedawno w Decatur i Warrensburgu skończyło się paliwo w dwóch sklepach Casey’s General Store.

Średnia płaca kierowcy ciężarówki wynosi około $51,000, ale wiele firm oferuje wyższe świadczenia, aby zachęcić kierowców do pracy.

jm